• rozwiń

Uwaga na wiadomości od oszustów. Ryzyko "instalacji złośliwego oprogramowania"

Ekspertka o oszustwach internetowych Odtwórz: Ekspertka o oszustwach internetowych
Ekspertka o oszustwach internetowych "Źródło: TVN24 BiS"

CERT Polska ostrzega przed oszustami, którzy do e-maili dotyczących rzekomej kontroli skarbowej dołączają zawirusowane załączniki.

"Ostrzegamy przed szeroko rozsyłaną kampanią fałszywie podającą się za INFORMACJĘ O ZAMIARZE WSZCZĘCIA KONTROLI SKARBOWEJ. Uruchomienie załącznika obecnie prowadzi do instalacji złośliwego oprogramowania #Danabot" - napisał na Twitterze CERT Polska, który w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa odpowiada za rejestrowanie i obsługę zdarzeń naruszających bezpieczeństwo sieci dla użytkowników cywilnych.

Zespół CERT Polska działa w strukturach państwowego instytutu badawczego NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej).

Do ostrzeżenia CERT Polska dołączona jest treść rozsyłanego e-maila, który informuje o zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej i nakazuje przygotowanie dokumentów zawartych w załączniku.

Kolejny atak

To już kolejny tego typu atak w tym roku. W maju przed podobnymi fałszywymi e-mailami ostrzegało Ministerstwo Finansów.

Resort przypomniał też, że urzędy skarbowe nie są autorami takich wiadomości i co do zasady nie informują drogą e-mailową o wszczęciu kontroli.

Uczulił także, że ewentualna korespondencja mailowa kierowana przez urzędy skarbowe wysyłana jest wyłącznie z adresów o domenie "gov.pl".Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane