• rozwiń

Pietruszka droższa od tropikalnych owoców. "Z tych cen chyba nikt się nie cieszy"

Andrzej Gantner o cenach żywności Odtwórz: Andrzej Gantner o cenach żywności
Andrzej Gantner o cenach żywności "Źródło: tvn24bis"

Nie mamy problemu z dostępem do bananów, ananasów i innych rzeczy, ponieważ one są po prostu na rynku. Natomiast na rynku pietruszki brakuje, tak jak kilku innych rodzajów warzyw - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner.

W programie "Biznes dla Ludzi" dyrektor PFPŻ odniósł się do znaczących różnic w cenach pomiędzy  importowanymi warzywami i owocami, a tymi wyprodukowanymi w Polsce. - Tam mamy potężną podaż. Nie było żadnej klęski, czy suszy jeżeli chodzi o banany. Produkcja jest olbrzymia, koszty pracy bardzo niskie – wiadomo z jakich krajów pochodzą banany - tłumaczył Andrzej Gantner.

"Wiele niekorzystnych czynników"

Jak zaznaczył koszt ich transportu "nie jest wcale taki duży". - Więc to naprawdę nie dziwi, że one mogą być faktycznie tańsze niż polskie jabłka, czy ewentualnie pietruszka - dodał.

- Natomiast jeżeli chodzi o polskie warzywa to mamy wiele niekorzystnych czynników, które się złożyły. Z jednej strony to tragiczna pogoda w tamtym roku i susza, która praktycznie bardzo mocno ograniczyła zbiory właśnie warzyw korzennych - powiedział.

- Pogoda też nas nie rozpieszcza w tym roku, mamy potężne okresy suszy, mamy bardzo niekorzystne warunki i nic nie wskazuje na to, żebyśmy mogli mieć tej pietruszki jakoś znacząco więcej - podkreślił.

Odnosząc się do wysokich cen pietruszki, Gantner zaznaczył, że "trochę płacimy za to, że kupujemy produkt lokalny" i "kupujemy w skali globalnej produkt niszowy".

- Tak naprawdę z tych cen chyba nikt się nie cieszy, bo rolnicy również na tym nie zarabiają. Cały ten przedział, który można zgarnąć to właściwie mamy pośredników, którzy korzystają na takim, a nie innym ułożeniu się samego rynku - podsumował.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Michał Jerzy4yun
Czas najwyższy, żeby UOKiK wybrał się do sklepów na targi i sprawdził jakość art. spożywczych, warzyw, owoców, bo wczesny ziemniak o średnicy 2-2,5 cm chyba nie jest wartościowym produktem jak i kapusta wczesna gdzie po jednym dniu liście ma żółte.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kubat
Porównując koszty transportu, pan dyrektor po prostu ośmiesza się. Poczekajmy do czasu gdy ta przysłowiowa już pietruszka zacznie gnić w magazynach i zobaczymy co wówczas stanie się z ceną. Zgniłej nikt nie kupi a więc na wysypisko i kto na tym straci ??
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane