• rozwiń

Żywność napędza inflację. Ceny rosną najszybciej od prawie siedmiu lat

Andrzej Gantner o cenach żywności Odtwórz: Andrzej Gantner o cenach żywności
Andrzej Gantner o cenach żywności "Źródło: tvn24bis"

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2019 roku wzrosły rok do roku o 2,6 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Inflacja jest obecnie na najwyższym poziomie od listopada 2012 roku.

Wynik jest zgodny ze wstępnymi szacunkami GUS opublikowanymi pod koniec czerwca.

Obecnie inflacja w Polsce jest najwyższa od listopada 2012 roku. Wówczas wskaźnik wyniósł 2,8 procent. W grudniu 2012 roku było to 2,4 procent, czyli tyle, ile w maju 2019 roku.

Żywność drożeje

Jak wynika z danych GUS, najmocniej w ujęciu rocznym wzrosły ceny żywności - 6,2 procent. Mocne zwyżki zanotowano także w przypadku cen w restauracjach i hotelach - o 4,1 procent oraz rekreacji i kultury - o 3,4 procent.

Są jednak wyjątki. W ciągu roku spadły bowiem ceny odzieży i obuwia - o 1,6 procent, a także ceny łączności - o 1,5 procent.

W czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały natomiast wyższe ceny w zakresie rekreacji i kultury - o 1,3 procent, żywności - o 0,3 procent oraz transportu - o 0,6 procent. W porównaniu do maja spadły zaś ceny odzieży i obuwia - o 1,2 procent.


 

Wśród żywności mąka zdrożała o 9,4 procent rok do roku, pieczywo o 9,8 procent, a mięso o 6 procent (od początku tego roku podrożało o 6,9 procent). Mięso wieprzowe było w czerwcu droższe o 10,6 procent (od początku roku o 12 procent), a wędliny o 6,1 procent. Potaniało natomiast mleko (o 0,7 procent) oraz jaja (o 6,1 procent). Tańsze były też "oleje i tłuszcze" (o 2,8 procent), w tym masło o 6 procent.

GUS podał, że owoce potaniały w czerwcu o 4,3 procent rok do roku, choć od początku roku ich ceny wzrosły o 11,6 procent. Natomiast ceny warzyw w ujęciu rocznym wzrosły w czerwcu o 27,3 procent, a cukru o 23,3 procent.

W przypadku usług największy wzrost cen zanotowano w wywozie śmieci - o 20 procent w porównaniu do sytuacji przed rokiem. Usługi lekarskie podrożały o 5,3 procent, turystyki zorganizowanej wzrosły o 8 procent. Zgodnie z danymi GUS, usługi łączności potaniały o 1,5 procent, a sprzęt telekomunikacyjny o 10,6 procent. "Usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne" były w czerwcu br. droższe o 5,2 procent.

Ceny paliw były wyższe w zeszłym miesiącu o 3 procent w ujęciu rocznym, o 3,8 procent tańsze były natomiast samochody osobowe.

Powyżej celu NBP

Analitycy Pekao SA w komentarzu do wstępnych szacunków zwracali uwagę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2019 roku wzrosły powyżej celu NBP (2,5 procent rok do roku) po raz pierwszy od listopada 2012 roku.

"Nasz scenariusz bazowy zakłada, że do końca przyszłego roku stopy procentowe pozostaną bez zmian" - dodawali jednak. Podwyżki stóp procentowych są sposobem walki z inflacją.

"Nie wydaje mi się, by wpłynęło to (dane o inflacji - red.) na ocenę Rady Polityki Pieniężnej, jeżeli chodzi o perspektywy (podwyżek- red.) stóp procentowych - oceniał także Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Franek36
Ważne że wódka nie drożeje. Reszta nie istotna. 3 lata temu można było kupić tyle samo wódki za 500 co teraz. I to się nazywa dobra zmiana.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
thom_thomas
Dlaczego nie powiecie nic na temat problemów w branży mleczarskiej, Polscy przedsiębiorcy importują ser biały w dużych ilościach z Niemiec.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane