• rozwiń

Nadchodzi samorządowa drożyzna. "Miesięczne koszty utrzymania wzrosną o kilkadziesiąt złotych"

UOKiK zajął się sprawą podwyżek cen za wywóz śmieci Odtwórz: UOKiK zajął się sprawą podwyżek cen za wywóz śmieci
UOKiK zajął się sprawą podwyżek cen za wywóz śmieci "Źródło: tvn24"

W zbliżającym się roku przyparte do finansowego muru lokalne władze szykują falę podwyżek - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Wzrosną ceny biletów, opłat za wywóz śmieci, wodę i ścieki czy czesnego za pobyt dzieci w żłobkach.

Gazeta podała, że "najwyższy skok dotyczy stawek za wywóz śmieci". "W Warszawie czy Gdańsku opłaty za tę usługę zostaną podwojone" - napisano.

Liczne podwyżki

Dodano, że podwyżki szykowane są także w wielu innych sferach. "W Lublinie prawdopodobnie wzrosną opłaty za bursy dla dzieci (z 70 do 85 zł miesięcznie). Więcej też zapłacą rodzice z Torunia (podwyżka opłat za żłobki o 20 gr za godzinę). Wyższe ceny biletów na komunikację miejską zapowiedziały władze Poznania, Białegostoku i Częstochowy" - informuje "DGP".

Zapowiedziano, że zwiększą się też koszty parkowania w centrach miast (tu zmiany zapowiadają m.in. Warszawa, Opole, Lublin), a także stawki niektórych podatków (np. podatek od nieruchomości we Wrocławiu). "Władze Łodzi z kolei nie wykluczają, że zdrożeje woda i odbiór ścieków. Tłumaczą to m.in. rosnącymi cenami energii czy pensji minimalnej" - czytamy w "DGP".Gazeta obliczyła, że "lekko licząc, dla przeciętnego gospodarstwa domowego miesięczne koszty utrzymania wzrosną o kilkadziesiąt złotych". "I pochłoną potencjalne korzyści z np. niższej stawki PIT lub wzrostu pensji minimalnej" - wskazano.

Drożyzna wchłonie obniżkę PIT

"Dla przykładu osoba, która w przyszłym roku zarabiać będzie 5227 zł miesięcznie (średnia pensja zakładana na 2020 r.), na obniżce stawki PIT powinna zyskać ok. 67–68 zł miesięcznie. A już same podwyżki opłat za wywóz śmieci zabiorą dużą część tej kwoty.

W stolicy dwuosobowa rodzina, mieszkająca w mieszkaniu 30–45 mkw., obecnie płaci 19 zł; po zmianach będzie to 36–54 zł. Jak dodać do tego pozostałe podwyżki, może się okazać, że dla części z nas realny uzysk wynikający z ulgi w PIT może być symboliczny" - podkreślono.

Samorządy twierdzą, iż podwyżki opłat są "nieuchronnym efektem kolejnych decyzji ustawodawcy (zmiany w PIT, w którym samorządy mają swój udział, podwyżka pensji minimalnej oznaczająca wzrost kosztów, sytuacja w oświacie) oraz ogólnej sytuacji gospodarczej (np. wzrost cen energii, kosztów pracy i materiałów budowlanych)".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
lubin_333
Co w tym dziwnego? Skoro ,,rząd,, doi samorządy , to samorządy z konieczności by zaspokoić potrzeby mieszkańców muszą podnieść opłaty i tyle.
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dojna_zmiana
Polacy wybrali drożyznę głosując na PiS więc ich to nie rusza. Każdy średnio inteligentny nawet człowiek wie, że za pińset+ i inne plusy ktoś będzie musiał zapłacić.
 • 9
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Światowit
No to zaczyna się płacenie za 500+
 • 10
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
enig
Może niech płacą ci,co mają dzieci? Niech wezmą trochę odpowiedzialności za ceny dla całej reszty!
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane