• rozwiń
  • WIG20 2339.85 -1.26%
  • WIG30 2681.39 -0.87%
  • WIG 59938.07 -0.78%
  • sWIG80 11482.54 -0.23%
  • mWIG40 4126.18 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Ropa naftowa

Fatalny miesiąc dla ropy. Staniała o 21 procent

Jak wydobywana jest ropa naftowa? Odtwórz: Jak wydobywana jest ropa naftowa?
Jak wydobywana jest ropa naftowa? "Źródło: TVN24 BiS"

Kończący się listopad ropa naftowa zaliczy do najgorszych miesięcy od 10 lat. Notowania surowca spadły aż o 21 proc., podczas gdy w październiku cena spadła "tylko" o 11 proc. - wskazują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 51,49 dol. za baryłkę.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 58,67 USD za baryłkę.

Rosja przeciwna taniej ropie

OPEC+ przygotowuje się do spotkania w przyszłym tygodniu w Wiedniu, gdzie ministrowie ropy z kartelu oraz przedstawiciele innych krajów - producentów ropy - ocenią sytuację na globalnych rynkach paliw i podejmą decyzję, co robić dalej.

Prezydent Rosji Władimir Putin mówił wcześniej, że Rosja jest gotowa współpracować z innymi dostawcami ropy, ale cena ropy w ok. 60 dolarów za baryłkę (Brent) jest "zrównoważona i sprawiedliwa" i znacznie powyżej poziomu niezbędnego do utrzymania nadwyżki budżetu rosyjskiego rządu.

Tymczasem Siergiej Rjabkow, rosyjski wiceminister spraw zagranicznych, powiedział, że Rosja chce "przewidywalnej ceny ropy".

- Potrzebujemy większej przewidywalności i płynnej dynamiki cen. Nikt nie jest zainteresowany skokami cen - szybką podwyżką, a potem spadkiem - powiedział Rjabkow, który przebywa w Buenos Aires.

Dodał, że nikt z producentów nie jest zainteresowany ani sztucznym deficytem ropy, ani jej nadmierną podażą.

Rjabkow stwierdził, że dobrym pomysłem może być współpraca USA z OPEC+ w celu ustabilizowania rynku ropy, ale najpierw potrzebne jest większe zaufanie stron.

- Kiedy USA walczą z Rosją jako kluczowym globalnym dostawcą ropy i gazu, kiedy próbują komplikować warunki naszego eksportu i czerpią z tego zadowolenie, to wszystkie rozmowy będą trudne - ocenił.

Tymczasem w USA rosną zapasy ropy. Zapasy w ubiegłym tygodniu wzrosły o 3,6 mln baryłek. Był to już 10. z kolei tydzień zwyżki amerykańskich rezerw ropy i najdłuższe pasmo wzrostowe od listopada 2015 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane