• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

"Wszyscy będziemy płacić więcej" i "Bruksela przesądziła". Politycy o cenach prądu

Stępiński o cenach energii Odtwórz: Stępiński o cenach energii
Stępiński o cenach energii "Źródło: tvn24bis"

Jeżeli przedsiębiorcy zapłacą więcej, to także wszyscy, którzy korzystają z ich usług – ocenił w piątek w rozmowie z TVN24 rzecznik PSL Jakub Stefaniak, odnosząc się do wstępnych rządowych ustaleń z Komisją Europejską w sprawie cen prądu. - Można powiedzieć, że Bruksela w tej sprawie przesądziła – stwierdził Ryszard Czarnecki (PiS).

Jak informował w środę resort energii, "rozmowy z Komisją Europejską w sprawie ustawy chroniącej odbiorców energii elektrycznej przed wzrostami cen energii w 2019 roku wkroczyły w końcową fazę. Jak dotąd strony uzgodniły oparcie rozwiązania na koncepcji tzw. usługi powszechnej, realizowanej przez przedsiębiorstwa obrotu w zamian za odpowiednie wynagrodzenie".

W praktyce kluczowe negocjacje z KE dotyczyły możliwości zrekompensowania większym i średnim firmom wzrostu cen prądu. Według informacji płynących z resortu energii Komisja Europejska wstępnie zgodziła się bowiem na zamrożenie cen m.in. dla gospodarstw domowych, samorządów, szpitali i mikrofirm.

Według ministerstwa w przypadku średnich i dużych przedsiębiorstw możliwe będzie wsparcie w ramach pomocy publicznej. Takie firmy od 1 lipca będą więc płacić za energię po rynkowych stawkach, ale z możliwością uzyskania rekompensaty. Jednak po pierwsze limit takiej pomocy to 200 tysięcy euro w kolejnych trzech latach, a po drugie - jak niedawno zwracała uwagę dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan Daria Kulczycka - większość firm już korzystała z jakichś form pomocy publicznej, co oznacza, że "brakuje im przestrzeni w ramach limitu 200 tysięcy euro".

To oznacza, że część przedsiębiorstw zapłaci wyższe rachunki za prąd, a na rekompensaty nie będzie mogła liczyć. Zdaniem części ekonomistów ceny mogą wzrosnąć o 40 proc. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki zapewniał w grudniu ubiegłego roku w Sejmie, że rząd "nie doprowadzi do wzrostu cen energii". Minister energii Krzysztof Tchórzewski dodawał, że celem ustawy o cenach prądu jest "abyśmy, jako jedyni w Europie w tym momencie, zatrzymali wzrost cen energii elektrycznej".

"Będziemy płacić więcej"

- Miało być taniej, miały być rekompensaty. Mieliśmy nie odczuć skutków błędnej polityki PiS-u, jeżeli chodzi o ceny energii. Zakończyły się wybory, jest tydzień po wyborach i nagle okazuje się, że wszyscy będziemy płacić więcej – ocenił efekty rządowych rozmów z Komisją Europejską Marcin Kierwiński z PO.

- To jest system naczyń połączonych. Jeżeli przedsiębiorcy zapłacą więcej, to wszyscy, którzy korzystają z ich usług, też zapłacą siłą rzeczy więcej - dodał w rozmowie z TVN24 Jakub Stefaniak z PSL.

Dodał, że dziwi się, iż "ten temat dopiero teraz wypływa na taką skalę".

- My alarmowaliśmy opinię publiczną już w ubiegłym roku. Ja pamiętam, w kampanii samorządowej pokazywaliśmy dokumenty instytucji, która zajmuje się dystrybucją energii elektrycznej dla kolei. Tam wyraźnie było powiedziane, że to będzie armagedon – mówił.

- Już wtedy było wiadomo, wtedy PiS panikował, robił konferencję i opowiadał bajki, że to nieprawda. Dzisiaj wychodzi szydło z worka – stwierdził Stefaniak.

"Przesądziła Bruksela"

Z kolei według europosła PiS Ryszarda Czarneckiego "pole manewru okazało się w zasadzie prawie żadne". - W zasadzie można powiedzieć, że Bruksela w tej sprawie przesądziła – stwierdził.

- Oczywiście będą cierpieć na tym nasze firmy. Na szczęście użytkownicy prywatni nie. Walczymy o to, aby także w roku przyszłym prywatni odbiorcy energii nie dostali po kieszeni – podkreślił.

Zadeklarował, że "w tej sprawie będziemy z Brukselą twardo rozmawiać". - Natomiast w sprawie firm rzeczywiście Bruksela pokazała trochę brzydszą twarz – dodał Czarnecki.

Zamrożenie cen

Ustawa z grudnia 2018 roku ustala na rok 2019 ceny dla odbiorców końcowych energii elektrycznej na poziomie z cenników bądź taryf z 30 czerwca 2018 roku. Różnica między ceną zakupu energii a ustaloną ustawą ceną sprzedaży miała być sprzedawcom rekompensowana ze specjalnego funduszu, zasilonego między innymi pieniędzmi ze sprzedaży dodatkowej puli uprawnień do emisji CO2.

Z punktu widzenia firm i samorządów rozwiązania w praktyce nie weszły w życie, ponieważ szczegóły rekompensat, ze względu na przepisy o pomocy publicznej, wymagały konsultacji z Brukselą.

W połowie maja na sejmowej komisji energii minister Krzysztof Tchórzewski poinformował, że ok. 90 proc. gospodarstw domowych uniknęło podwyżek cen energii elektrycznej (zgodnie z ustawą taryfy dla zwykłego Kowalskiego pozostały bez zmian). Szef ME zapewniał też wtedy, że i tym odbiorcom, którzy obecnie płacą za prąd więcej niż przed rokiem, po wejściu w życie stosownego rozporządzenia podwyżka zostanie zrekompensowana.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mund
ale fajny pomysl; prad drozeje przez to ze jestesmy w Unii. Jeszcze jedna cegielka w konstrukcji przygotowania do polexitu
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Michał800
A to Pan Czarnecki nie jest w Brukseli po to aby właśnie nie przesądzała? Ano tak , Pan Czarnecki częściej ostatnio był w Polsce ni w Brukseli. bo zajęty był kampania wyborczą i tłumaczeniem co dany polityk miał na myśli.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane