• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Ferie zimowe dla polskich kierowców najtańsze od lat". Choć ceny spadają już coraz wolniej

"Ferie zimowe dla polskich kierowców najtańsze od lat". Choć ceny spadają już coraz wolniej
Foto: tvn24 Foto: Przed świętami paliwa mogą być jeszcze tańsze

Ferie zimowe dla polskich kierowców najtańsze od lat to już nie tyle efekt wydarzeń światowych, spadku cen na rynkach surowcowych, co raczej ponownego cięcia marż przez operatorów stacji paliw - informuje Polska Izba Paliw Płynnych. Podkreśla jednak, że choć na większości stacji paliwa nadal tanieją, to dynamika spadków wyhamowała.

W środę za popularną “95” trzeba było zapłacić 4,27 zł za litr, za olej napędowy 4,30 zł/l a za litra autogazu 2,02 zł - informuje Polska Izba Paliw Płynnych. W porównaniu do ostatniego tygodnia 2014 r. dziś olej napędowy jest więc tańszy o 26 gr/l, benzyna o 29 gr/l, a autogaz o 37 gr/l.

“W skali kraju zaznacza się stagnacja średnich cen ON (spadki to już tylko dziesiąte części grosza). Tylko o grosz spadła w tym tygodniu średnia popularnej benzyny 95-oktanowej. Wyraźnie drożeją za to paliwa premium, na co wpływ mają obecne mrozy. Bardzo wyraźnie tanieje za to autogaz, któremu nie zaszkodziła drastyczna podwyżka w naszym kraju opłaty zapasowej, a za to bardzo pomocne okazało się sprowadzenie do zera rosyjskich ceł eksportowych” - informuje PIPP.

Najtańszy olej napędowy tankują w tym tygodniu kierowcy w woj. śląskim - 4,25 zł/l; najdroższy w woj. opolskim - 4,38 zł/l. Najtańsza benzyna jest w woj. dolnośląskim - 4,22 zł/l a najdroższa w woj. opolskim - 4,35 zł/l.

Kierowcy tankujący autogaz najmniej zapłacą w woj. małopolskim - 1,88 zł/l a najdrożej w woj. zachodniopomorskim - 2,20 zł/l.

W ferie tanio

Polska Izba Paliw Płynnych podkreśla, że “ferie zimowe dla polskich kierowców najtańsze od lat to już nie tyle efekt wydarzeń światowych, spadku cen na rynkach surowcowych, co raczej ponownego cięcia marż przez operatorów stacji paliw”.

“W polskich rafineriach ceny paliw rosną już bowiem od połowy stycznia. Ceny hurtowe benzyny z instalacji produkcyjnych PKN i Lotosu wzrosły od 15 stycznia do 4 lutego średnio o 24 gr/l brutto (benzyny premium, 98-oktanowej, czyli  Pb98, aż 29 gr/l); olejów napędowych (w tym biodiesla i ON premium) o 14 gr/l, a oleju napędowego do celów grzewczych o 29 gr/l. Wnioski na najbliższą przyszłość? Takie, że w najbliższym czasie spadki cen detalicznych również wyhamują, a prawdopodobny jest powrót do tendencji wzrostowej” - czytamy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane