• rozwiń

Boom na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze. Ceny w górę

Rekordowe ceny mieszkań. "Nie będą rosnąć w nieskończoność" Odtwórz: Rekordowe ceny mieszkań. "Nie będą rosnąć w nieskończoność"
Rekordowe ceny mieszkań. "Nie będą rosnąć w nieskończoność" "Źródło: TVN24 BiS"

Ceny mieszkań w Polsce wciąż rosną. Pomimo tego, jak wynika z analizy ekspertów Metrohouse i Expandera, zainteresowanie zakupem własnych czterech kątów nie ustaje. Spośród największych miast najwięcej za metr kwadratowy zapłacimy w Warszawie, a najmniej - w Łodzi.

Aż o 8,4 procent wzrosła w ciągu roku przeciętna cena metra kwadratowego nowego mieszkania w największych miastach w Polsce. Jak wynika z sierpniowego raportu przygotowanego przez analityków Home Broker i Open Finance, to poziom niewidziany od października 2008 roku.

Ceny rosną także na rynku wtórnym. Według analizy Metrohouse i Expandera dotyczącej największych miast - w większości w tempie od kilku do nawet kilkunastu procent.

W stolicy popyt na wysokim poziomie

Według analizy Metrohouse w Warszawie mamy obecnie więcej klientów poszukujących mieszkań do zakupu niż chętnych do sprzedaży własnego lokum. Ceny mieszkań na rynku wtórnym w stolicy wynoszą średnio 8358 zł za m kw. i są o 9 proc. wyższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Jak wyjaśnia Krystian Walerzak z Metrohouse, klienci w swoich poszukiwaniach wcale nie skupiają się na lokalach najtańszych. - Cena nie jest czynnikiem decydującym. Najczęściej poszukiwania dotyczą lokali dwu i trzypokojowych, których cena nie przekracza poziomu 8-9 tys. zł za m kw. - tłumaczy.


- Podobnie jak w przypadku mieszkań rynek domów pod Warszawą charakteryzuje się dużą rozpiętością cen. Klienci zainteresowani zakupem, jako graniczną kwotę podają zwykle 1,2-1,5 mln zł - dodaje Walerzak.

W Krakowie ponad 7 tys. zł za metr

W Krakowie kupujący poszukują najtańszych mieszkań w cenie 200-250 tys. zł. Z danych Metrohouse i Expandera wynika ponadto, że w ciągu ostatniego roku ceny transakcyjne wzrosły w stolicy Małopolski o prawie 10 proc.

Średnia cena transakcyjna za mieszkanie z rynku wtórnego przekroczyła już  7000 zł za m kw. Mieszkania w Krakowie są więc już tańsze od stołecznych tylko o 1300 zł za m kw.

Inwestorzy polują w Gdańsku

Z kolei w Gdańsku kupujący mieszkanie dokonują transakcji w cenach o 17,9 proc. wyższych niż przed rokiem. Obecnie za m kw. mieszkania płacimy średnio 6544 zł, czyli ok. 1000 zł więcej niż w 2017 r.

- Dla inwestorów Gdańsk jest bardzo dobrym miejscem do lokowania swojego kapitału. Z jednej strony mogą liczyć na wynajem długoterminowy, ale w ostatnim czasie wielu inwestorów wybiera opcję wysoko rentownych wynajmów na doby, które z powodzeniem konkurują z ofertą hoteli - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Jak dodaje, w Gdańsku nabywane mieszkania nie charakteryzują się zbyt dużym metrażem. - Najszybciej nabywców znajdują mieszkania o powierzchni 45-50 m kw., które są najlepszym produktem dla inwestorów, ale także jako mieszkania na start, dodaje Marcin Jańczuk.

Wrocław: niewielki wzrost 


Nabywcy mieszkań we Wrocławiu wybierali lokale droższe o 2,7 proc. niż przed miesiącem. Za m kw. mieszkania na rynku wtórnym płacimy średnio 6062 zł za m kw.

Jak wynika z raportu, klienci coraz częściej interesują się zakupem mieszkania na rynku pierwotnym. Jednak dostępność gotowych do odbioru lokali jest bardzo niewielka.

W Łodzi ceny przyhamowały

Natomiast w Łodzi ceny mieszkań ustabilizowały się na poziomie ok. 4000 zł za m kw.

Tamtejszy rynek nieco zwolnił i ceny nie rosną już tak szybko jak w ciągu ostatniego półrocza. Równocześnie w Łodzi zauważalny jest wzrost zainteresowania domami na obrzeżach miasta, z dobrą komunikacją z centrum. Klienci najczęściej poszukują niedużych domów między 100 a 150 m kw. w zabudowie parterowej.

Coraz droższe mieszkania w Poznaniu

Poza wzrostem cen, który w ostatnich dwunastu miesiącach przekroczył 10 proc. mieszkań (obecnie za m kw. płaci się średnio 5982 zł), w Poznaniu najbardziej charakterystycznym wyróżnikiem lokalnego rynku są dość duże metraże nabywanych mieszkań.

Jak wynika z analizy ekspertów Expandera i Metrohouse średnio to ponad 60 m kw., co stawia stolicę Wielkopolski w ścisłej czołówce miast pod tym względem.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane