• rozwiń
    • WIG20 2168.13 +2.23%
    • WIG30 2502.44 +2.16%
    • WIG 56880.85 +1.73%
    • sWIG80 13182.48 -0.51%
    • mWIG40 4321.11 +1.37%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:52

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Ceny masła rosną, ale szczyt dopiero przed nami. Kostka może kosztować nawet 10 złotych

Rekordowe ceny masła Odtwórz: Rekordowe ceny masła
Rekordowe ceny masła "Źródło: TVN24 BiS"

Rośnie ryzyko, że zeszłoroczne rekordy cen masła zostaną pobite, a kostka może kosztować 8-9 czy nawet 10 złotych. - W hurcie, na głównych unijnych rynkach, masło już kosztuje o kilkanaście procent więcej niż rok temu. Cenowy szczyt w sklepach może nadejść jesienią - uważa Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Dane Komisji Europejskiej z początku czerwca pokazują, że średnie hurtowe ceny masła w Unii wzrosły w stosunku rocznym o 19 proc. i za kilogram sięgają już 5,8 euro (25 zł). Podobne zmiany można zaobserwować również na krajowym podwórku. Ostatni biuletyn z rynku mleka wydawany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pokazuje, że masło wyceniane jest na 22,5 zł/kg, czyli o 15 proc. więcej niż na początku czerwca ubiegłego roku.

Co dalej?

W zeszłym roku szczyt wzrostów cen zakupu masła przypadł na październik. Według danych GUS średnio 200 gr kostka kosztowała w Polsce 7,08 zł, a w województwie zachodniopomorskim 7,55 zł (dwa razy więcej niż w 2015 roku, kiedy było to 3,79 zł).

- Do tych szczytów niestety już niewiele brakuje, a sezonowy wyskok cen, biorąc pod uwagę ostatni rok, prawdopodobnie jest jeszcze przed nami - uważa Marcin Lipka.

Uwzględniając historyczne ceny hurtowe i detaliczne, sprzedawany na giełdach surowiec stanowi przeciętnie ok. 68 proc. finalnego kosztu zakupu masła dla konsumenta. Jeżeli więc teraz popularny tłuszcz kosztuje w hurcie 22,5 zł/kg, to oznacza, że w detalu jego cena na przełomie czerwca i lipca może sięgnąć 33 zł/kg, czyli 6,6 zł za 200-gramową kostkę. - Gdy weźmiemy poprawkę na różnice w cenach pomiędzy województwami i zmieniającą się marżę, nie powinna nas dziwić cena oscylująca w granicach 7 zł - uważa Marcin Lipka.

10 zł za kostkę?

Od marca do początku czerwca ceny masła na rynku europejskim i krajowym są średnio ok. 15-20 proc. wyższe niż rok temu. Gdyby ten trend się utrzymał, wtedy można oczekiwać, że w Polsce hurtowe notowania sięgną wczesną jesienią 30 zł za kg, a więc w detalu zobaczylibyśmy wartości zbliżone do 8,8 zł za kostkę. W niektórych województwach byłoby to ponad 9 zł, a w droższych sklepach nawet 10 zł. Czy ten pesymistyczny scenariusz się spełni?


Negatywne trendy może wspierać silny wzrost importu z Chin, który według danych publikowanych przez KE wzrósł globalnie o 30 proc. (z samej UE o 5 proc.) w I kwartale tego roku w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Unia ogólnie także eksportowała więcej masła (o 14 proc.) niż przed rokiem, a produkcja była tylko o 1,7 proc. wyższa, co może oznaczać zwiększone ryzyko braku surowca na wspólnym rynku i wyższe ceny na Starym Kontynencie.

Trzeba przywyknąć?

Na pierwszy rzut oka nieco lepiej z punktu widzenia konsumentów wygląda sytuacja po ostatniej aukcji masła (Global Dairy Trade), gdzie ceny spadły o 3,5 proc. Może to sugerować, że rynek światowy zaczyna się stabilizować. Mniej optymistyczny co do tych wydarzeń jest jednak Nathan Penny, starszy ekonomista rynku rolnego z nowozelandzkiego banku ASB (Nowa Zelandia to największy eksporter nabiału na świecie). Penny, który trafnie przewidział wzrosty cen masła rok temu, uważa, że spadki cen są przejściowe, a „globalne braki masła pozostają dotkliwe i prawdopodobnie spowodują podniesienie cen w kolejnych miesiącach”.

- Należy więc przyzwyczaić się do cen masła w granicach 6,5-7,0 zł za kostkę oraz liczyć się z tym, że wzmożony popyt globalny przy nadal niedostatecznej podaży może wywindować ceny w kolejnych miesiącach blisko granicy 8-9 zł, a gdzieniegdzie nawet 10 zł za 200 gr popularnego smarowidła - uważa Marcin Lipka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (11)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
johnny75
A niech kosztuje i 200 - nie jem i neich sobie sami jedzą.Zaczna wyrzucać to stanieje;-)
  • 2
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
VaII Govrylo
Na smalec się przerzucam.
Chlebek ze smalcem, do tego ogórek kiszony i jest super.
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
fruwaj
podziękujmy Unii i jej regulacji rynku produkcji mleka czego efektem było już jego wylewanie przez rolników...
  • 6
  • 9
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kg1955
Przeczytaj uważnie!Od 2015 roku cena masła wzrosła dwukrotnie!To nie UE tylko PiS!Teraz jak będą mniejsze dopłaty dla rolnictwa to zapłacisz 20 PLN za kostkę.
  • 4
  • 4
  • zgłoś naruszenie
zamknij
graffiti50
może kosztować nawet 50 zł tylko kto to kupi
  • 5
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane