• rozwiń

Jest ostatnia decyzja w sprawie cen prądu. Kolejni klienci zapłacą więcej

Premier: Polska ma jedne z najniższych cen energii w Europie dzięki polskiemu górnictwu Odtwórz: Premier: Polska ma jedne z najniższych cen energii w Europie dzięki polskiemu górnictwu
Premier: Polska ma jedne z najniższych cen energii w Europie dzięki polskiemu górnictwu "Źródło: tvn24"

Jest kolejna decyzja w sprawie cen prądu w 2020 roku. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych ostatniego z czterech dostawców - PGE Obrót. Rachunki dla klientów mają wzrosnąć średnio o 11,6 procent.

Taryfa PGE Obrót będzie obowiązywać do 31 marca 2020 roku - podał też Urząd Regulacji Energetyki.

Regulator przypomniał, ze wraz zatwierdzeniem taryfy PGE Obrót kończy ostatnie postępowanie w sprawie taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2020 r. Wszystkie cztery przedsiębiorstwa, pełniące funkcję tzw. sprzedawców z urzędu mają już zatwierdzone taryfy.

Podwyżki

Pod koniec grudnia prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dwóm tak zwanym sprzedawcom z urzędu - spółkom Enea i Energa Obrót. Łączne rachunki odbiorców energii tych spółek w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe średnio o odpowiednio 12,2 i 11,3 procent.

Wcześniej, w tym samym miesiącu, Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził wniosek o podwyżkę taryfy dla Tauronu. Oznacza to, że rachunki jego klientów wzrosną o maksymalnie 12,9 procent. Z wyliczeń URE rachunki klientów tej firmy wzrosną średnio o 9 złotych.

Mechanizm kompensacyjny

Wcześniej przedstawiciele rządu zapewniali, że jeśli URE zgodzi się na podwyżki cen prądu, rząd będzie je chciał zrekompensować gospodarstwom domowym.

Wicepremier Jacek Sasin poinformował w czwartek, że Ministerstwo Aktywów Państwowych, którego jest szefem, planuje rekompensaty dla gospodarstw domowych za wzrost cen energii elektrycznej w roku 2020 roku. Z wypowiedzi wicepremiera wynika, że zostaną one wypłacone w 2021 roku, jednak pod uwagę brane są wcześniejsze "zaliczki".

Postępowanie taryfowe

W 2019 roku roku ceny energii dla gospodarstw domowych były zamrożone na poziomie z poprzedniego roku. Od stycznia 2020 r. uregulowane ustawą z grudnia 2018 roku ceny prądu już nie obowiązują

URE w październiku wezwał tzw. sprzedawców z urzędu - cztery największe firmy prowadzące sprzedaż energii elektrycznej - do przedłożenia wniosków taryfowych na 2020 rok. Wnioski od spółek obrotu PGE, Enei, Energi i Taurona wpłynęły 15 listopada.

Według informacji RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", spółki chciały wzrostu cen energii nawet o 40 procent. Stawka za samą energię to około połowy całego rachunku za prąd.

Przedsiębiorstwo energetyczne może wprowadzić taryfę do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45. dnia od dnia jej opublikowania przez prezesa URE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane