• rozwiń

Takiej sytuacji na stacjach nie było od kilku lat

Jak wygląda codzienność zawodowego kierowcy? Odtwórz: Jak wygląda codzienność zawodowego kierowcy?
Jak wygląda codzienność zawodowego kierowcy? "Źródło: TVN24 BiS"

Tanieje benzyna, ale drożeje autogaz i olej napędowy, który jest teraz na stacjach najdroższy od połowy sierpnia 2014 roku - podali w piątek analitycy rynku paliw.

Jak podaje w piątkowym komunikacie BM Reflex, obserwowane korekty cen benzyny w dół wyniosły średnio ok. 3–4 grosze na litrze, natomiast ceny diesla i autogazu wzrosły średnio odpowiednio o 8 i 5 groszy na litrze. "Tym samym różnica między średnim poziomem oleju napędowego i benzyny bezołowiowej 95 w kraju sięgnęła 19 groszy na litrze" - czytamy w komunikacie.

Ceny diesla wyższe niż benzyny

"Warto podkreślić, że z podobną relacją cen mieliśmy do czynienia kilkukrotnie, ale nigdy do tej pory

dysproporcje nie były tak wysokie. W nadchodzącym tygodniu różnica może się jeszcze powiększyć, bowiem spodziewamy się dalszych spadków cen benzyny na stacjach, a w przypadku diesla stabilizacji lub lekkich podwyżek - prognozują eksperci z BM Reflex.

Kontynuacja dotychczasowych trendów

Analitycy e-petrol w piątkowym komentarzu o sytuacji na rynku paliw dodali, że polscy kierowcy aut benzynowych w okresie tradycyjnych wyjazdów na groby bliskich mogli odetchnąć. "Jest taniej niż w ostatnich tygodniach, a obniżki cen raczej się nie skończą. Obecnie za litr Pb95 płaci się 5,08 zł, zaś za litr Pb98 - 5,39 zł. W przypadku aut dieslowskich i napędzanych LPG prognozy są znacznie gorsze. Paliwa te są najdroższe od 2014 roku - litr diesla kosztuje 5,24 zł/l, a litr LPG - 2,54 zł" - podkreślono w komentarzu.

Eksperci z e-petrol prognozują przy tym, że w kolejnych dniach ceny detaliczne na stacjach paliw będą kontynuować dotychczasowe trendy. "Na okres nowego tygodnia zakończonego 11 listopada spodziewamy się, że cena benzyny Pb95 spaść może nawet do poziomu 4,97 - 5,08 zł/l, a dla Pb98 możliwe jest obniżenie się cen do poziomu 5,28-5,39 zł/l. Zwyżki dotyczące paliwa dieslowskiego sięgnąć mogą nawet do górnej granicy 5,34 zł/l. Autogaz natomiast w nadchodzącym tygodniu ulokuje się w przedziale 2,54 - 2,61 zł/l" - piszą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
FrozMnd
W okolicach Pomorza Środkowego ceny za olej napędowy przekraczają benzynę Pb95 nawet o 11 groszy za litr. Brzmi, jakby ktoś chciał droższego jedzenia, bo bądźmy sobie szczerzy, ciężarówki nie jeżdżą na benzynę ani prąd.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
lanceortega1
Silniki diesla są tak szkodliwe - i dla środowiska i dla ludzi - że należy je jak najszybciej wyeliminować z użytku.
Choć akurat obecna podwyżka nie ma z tym związku.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Brzęczyszczykiewicz
Proszę mi powiedzieć jakim cudem jest taka sytuacja? Olej napędowy jest tańszy w produkcji, notowana jest tylko baryłka nieprzetworzonej ropy. Z tego wychodzi jedna odpowiedź - paliwa produkują państwowe koncerny i prawdopodobnie ratujemy właśnie dziurę budżetową. Jestem wściekły.
  • 5
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane