• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Tu na razie jest ściernisko... Sprawdzamy, gdzie rząd może zbudować megalotnisko

Wicepremier Mateusz Morawiecki o budowie Centralnego Portu Lotniczego Odtwórz: Wicepremier Mateusz Morawiecki o budowie Centralnego Portu Lotniczego
Wicepremier Mateusz Morawiecki o budowie Centralnego Portu Lotniczego "Źródło: tvn24"

Babsk i Mszczonów - to najczęściej wymieniane lokalizacje w kontekście budowy Centralnego Portu Lotniczego. Władze gmin zabiegają o względy przedstawicieli rządu, ostateczna decyzja jednak jeszcze nie zapadła. Podzieleni są także sami mieszkańcy, którzy wskazują, że budowa gigantycznego lotniska wiązałaby się z przeprowadzką.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o przygotowaniu kierunkowej uchwały w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego.

- Analizy (...) sprowadzają się do tego, że tu, w tym miejscu, między Warszawą a Łodzią powinno być duże lotnisko międzynarodowe, które ma szanse nie tylko obsługiwać loty nazwijmy to lokalne czy regionalne, ale również być wielkim hubem międzynarodowym - powiedział na środowej konferencji w Ministerstwie Finansów wicepremier Mateusz Morawiecki.

Potencjalne lokalizacje

Najczęściej wymienianymi lokalizacjami w kontekście budowy Centralnego Portu Lotniczego są Babsko (województwo łódzkie) i Mszczonów (województwo mazowieckie).

Już półtora miesiąca temu władze pierwszej z miejscowości pojechały do Warszawy i rozmawiały z przedstawicielami rządu na temat tego, czy właśnie w niej mogłoby być zlokalizowane gigantyczne lotnisko.

Zdaniem urzędników, jednym z najważniejszych plusów wyboru Babska jest fakt, że znajduje się tutaj ziemia o powierzchni 500 ha należąca do Skarbu Państwa.

W pobliżu jest także droga S-8. Poza tym władze gminy wymieniają jeszcze naturalny bufor bezpieczeństwa w postaci hektarów lasu, który jest w najbliższej okolicy.

Opinie mieszkańców

Wątpliwości co do takiej lokalizacji Centralnego Portu Lotniczego mają jednak mieszkańcy pobliskich Chrzczonowic. - Gdyby było tu lotnisko, to nas by nie było. Wywłaszczenie, wysiedlenie - wskazuje jeden z nich, który jest przeciwny budowie portu lotniczego.

Inna z mieszkanek wskazuje, że "sprawa kręci się już od jakiegoś czasu".

- Jeżeli dla Polski ma być lepiej, to tak musi być. To jest trochę trudne do pogodzenia, ale tak musi być - wtóruje kolejny mieszkaniec Chrzczonowic.

Decyzja rządu

Czy zabiegi władz gminy przyniosą jakieś rezultat na razie nie wiadomo.

Władze Mszczonowa twierdzą, że mają jednak więcej plusów. - To jest najlepsza dla tego lotniska, bo blisko jest autostrada A2, mamy drogę numer 8 i 50, mamy Centralną Magistralę Kolejową - wskazuje w rozmowie z TVN24 Teresa Koszulińska, Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Mszczonowie.

Jak dodaje, już poprzednie studia wykonalności wykazały także, że budowie sprzyjają warunki atmosferyczne. - Wykazano, że lokalizacja w Mszczonowie, to obszar, gdzie występuje najmniej dni z zamgleniami, które są niekorzystne dla działania lotnisk - zwraca uwagę Koszulińska.

O lokalizacji Centralnego Portu Lotniczego będzie decydował jednak rząd. Na razie nie wiemy, kiedy poznamy ostateczny wybór.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
YaS
Loading...
YaS
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
najlepiej to w San Escobar... a lotnisko zacznie być budowane tam, gdzie politycy mają do opchnięcia państwu bezwartościową ziemię, którą wcześniej skupowali za grosze, a odsprzedadzą za grube miliony... po tym jak państwo wykupi ziemię pod lotnisko - okaże się, że projekt upadnie...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane