• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nie podałeś PESEL, twoja firma zniknie z bazy. Ekspert wyjaśnia

Prawnik uspokaja przedsiębiorców, którzy nie uzupełnili PESEL- u Odtwórz: Prawnik uspokaja przedsiębiorców, którzy nie uzupełnili PESEL- u
Prawnik uspokaja przedsiębiorców, którzy nie uzupełnili PESEL- u "Źródło: TVN24 BiS"

Kilkaset tysięcy przedsiębiorców może zostać po 19 maja wykreślonym z bazy przedsiębiorców na skutek nieuzupełnienia informacji dotyczących numeru PESEL. W programie "Bilans" w TVN24 BiS Grzegorz Baran z kancelarii prawno podatkowej Baran i Pluta tłumaczył, co powinni zrobić przedsiębiorcy.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) powstała 1 lipca 2011 roku i zastąpiła gminne ewidencje działalności gospodarczej, w których rejestrowani byli przedsiębiorcy. Do końca 2011 roku trwał okres przejściowy - przedsiębiorcy byli przenoszeni ze starych rejestrów do nowej ewidencji.

Kto dokonywał wpisu już w CEIDG miał obowiązek podać numer PESEL. Wcześniej takiego wymogu nie było, a nie wszyscy uzupełnili dane. W 2016 roku weszła w życie nowela przepisów, w świetle której przedsiębiorcy dostali dwa lata na uzupełnienie danych. Termin mija 19 maja 2018 roku.

Firmy, które nie uzupełnią danych o numer PESEL zostaną wykreślone z rejestru.

Kto zostanie wykreślony?

Grzegorz Baran z kancelarii prawno podatkowej Baran i Pluta w programie "Bilans" TVN24 BiS uspokajał jednak przedsiębiorców. - To nie będzie na pewno tak, że w poniedziałek wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą obudzą się w nowej rzeczywistości, będą mieli wykreśloną działalność i ktoś ich wsadzi za to do więzienia. Bo tak to na pewno nie będzie - mówił.

Jak przypominał, problem nie dotyczy przedsiębiorców, którzy rejestrowali działalność po 2012 roku. Ma to związek z datą powstania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. - Natomiast rzeczywiście problem może wystąpić, jak czytałem w niektórych statystykach, w przypadku około 235 tys. przedsiębiorców, którzy byli rejestrowani wtedy, kiedy CEDIG powstawała, czyli po lipcu 2011 roku i wcześniej byli przenoszeni z rejestrów gminnych - mówił.

Co więcej, "mało prawdopodobne jest, że w przypadku przedsiębiorcy, który prowadzi działalność gospodarczą, rozlicza się, składa deklaracje, zeznania podatkowe, żeby tutaj tego nr PESEL nie było".

Chodzi o to, że CEDIG ma obowiązek uzyskania nr PESEL od innych organów, które go znają, dlatego - jeżeli przedsiębiorca po 2012 r. składał do Ewidencji jakiekolwiek wnioski, to urzędnicy już jego dane uzupełnili.

Baran zaznaczał, że ustawodawca wprowadził termin na podanie nr PESEL, żeby "wykreślić martwe dusze". - Może to będą rzadkie przypadki, ale jednak będą. Te osoby w pierwszej kolejności będą eliminowane z ewidencji po to, żeby tam nie tworzyć pustych podmiotów - mówił. Dodawał jednak, że "przedsiębiorcy na pewno nie będą wykreślani już w poniedziałek".

- Także jeszcze trochę czasu na pewno na to jest, żeby ten PESEL uzupełnić, ale i nie zwlekać - radził.

Szczególnie, że kary mogą być dotkliwe. - Prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestru to nawet 5 tys. złotych, a w skrajnych przypadkach kara ograniczenia wolności - przypominał.

Jak sprawdzić PESEL?

Jak sprawdzić, czy PESEL jest na wpisie w rejestrze?

"Znajdź swój wpis w bazie przedsiębiorców i zobacz w historii wpisu, czy składałeś jakieś wnioski po 1 stycznia 2012 roku. Jeśli tak - już uzupełniłeś PESEL i nie musisz nic robić" - czytamy na stronach CEIDG.

Jeżeli przedsiębiorca nie składał wniosków po tej dacie, powinien odnaleźć swój wpis w bazie i sprawdzić, czy pod statusem działalności jest informacja "wpis nie przeszedł weryfikacji, przyczyna: braku numeru PESEL". Jeśli tak, należy udać się do dowolnego urzędu gminy, żeby uzupełnić dane.

Również do urzędu gminy przedsiębiorca powinien się zgłosić, jeżeli ma problem z odnalezieniem swojego wpisu.

Co jeśli firma nie uzupełni danych w wyznaczonym terminie i zostanie wykreślona z rejestru? Na stronach ewidencji czytamy, że należy wtedy "wystąpić do Ministra Przedsiębiorczości i Technologii o przywrócenie wpisu i umieszczenie na nim brakujących danych. Pismo będzie trzeba przesłać do Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii elektronicznie lub pocztą tradycyjną".

Jak przypomniano, wszystkie wpisy do CEDIG są darmowe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane