• rozwiń

Fikcyjne sądy, fałszywe wyroki, wyłudzone miliony euro. Oszuści w rękach policji

CBŚP zatrzymało osoby, wykorzystujące do wyłudzeń spreparowane wyroki Odtwórz: CBŚP zatrzymało osoby, wykorzystujące do wyłudzeń spreparowane wyroki
Foto: CBŚP zatrzymało osoby, wykorzystujące do wyłudzeń spreparowane wyroki | Video: CBŚP zatrzymało osoby, wykorzystujące do wyłudzeń spreparowane wyroki

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło gang, który posługując się spreparowanymi wyrokami fikcyjnych sądów arbitrażowych wyłudzał pieniądze od przedsiębiorców. Zatrzymano w sumie sześć osób, straty sięgają nawet 24 mln zł.

Jak powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz, oszuści "założyli" fikcyjne międzynarodowe sądy arbitrażowe – jeden w Rydze, a drugi w Warszawie.

Fikcyjne wyroki

- „Wydawały" one fikcyjne wyroki, które następnie trafiały do kancelarii komorniczych. Na ich podstawie komornicy zajmowali mienie przedsiębiorców. W Polsce ofiarą grupy padło kilkadziesiąt spółek zajmujących się przede wszystkim handlem paliwami i elektroniką, m.in. w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Legnicy, Szczecinie i Lublinie - powiedziała Hamelusz.

Z ustaleń śledczych wynika, że przestępcy mogli w ten sposób wyłudzić ponad 23 mln złotych i próbowali wyłudzić kolejne 23 mln euro.

- Rzekomymi wierzycielami w postępowaniach egzekucyjnych były firmy zarejestrowane w Tallinie (Estonia) – dodała Hamelusz. Sprawą zajmowali się policjanci poznańskiego CBŚP. Zatrzymali w Warszawie cztery osoby; w tym samym czasie w Tallinie zatrzymane zostały kolejne dwie osoby.

Zabezpieczone dobra

- Policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar samochody o wartości ponad miliona złotych i nieruchomości warte powyżej 8 mln. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Poznaniu – dodała Hamelusz.

Zatrzymanym za oszustwa, fałszowanie dokumentów i pranie pieniędzy grozi nawet do 10 lat więzienia.

Zobacz: CBŚP zatrzymało biznesmena z Chojnic, miał wyłudzić nieruchomości warte 23 mln zł


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Daro102
Ja jestem ciekaw na jakiej podstawie (fikcyjnego sądu i wyroku?) kancelarie komornicze realizowały egzekucje i zajmowały mienie firm?
  • 7
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
gangrena_polityczna
Szkoda mi Was chłopaki,wiem,że w tym kraju nie da się prowadzić zgodnie z prawem interesów bo tracicie lub wcale nie zarabiacie !Jak się wszystko uspokoi to znowu wrócicie do gry.Powodzenia !
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane