• rozwiń
  • WIG20 2184.69 -1.02%
  • WIG30 2480.65 -1.15%
  • WIG 57806.48 -1.10%
  • sWIG80 11599.77 -0.09%
  • mWIG40 3738.85 -1.86%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:42

Dostosuj

CBA zatrzymało członków byłego kierownictwa prywatnego banku

CBA o zatrzymaniu 9 osób podejrzewanych o usiłowanie oszustwa na ponad miliard złotych Odtwórz: CBA o zatrzymaniu 9 osób podejrzewanych o usiłowanie oszustwa na ponad miliard złotych
CBA o zatrzymaniu 9 osób podejrzewanych o usiłowanie oszustwa na ponad miliard złotych "Źródło: CBA"

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało osiem osób, między innymi z byłego kierownictwa Plus Banku w związku z udzieleniem kredytu i próbą wyłudzenia nienależnego VAT - Kwota wyłudzeń VAT miała sięgnąć 23 milionów złotych, a szkoda banku - 50 milionów złotych.

"Na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga w Warszawie funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie zatrzymali dziś 8 osób w ramach śledztwa prowadzonego m.in. w sprawie nadużycia zaufania oraz niedopełnienia obowiązków przez pracowników Plus Bank S.A. czym wyrządzono spółce szkodę w wysokości ponad 50 milionów złotych w związku z udzieleniem kredytu spółce nie posiadającej zdolności do zaciągnięcia tak poważnego zobowiązania finansowego" - poinformowała PK na swojej stronie internetowej.

Zarzuty

Jak dodano, śledztwo powadzone jest także w sprawie "próby uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT w wysokości 23 milionów złotych przez spółkę będącą kredytobiorcą, próby udaremnienia zaspokojenia wierzyciela jakim był bank, a także innych przestępstw o charakterze gospodarczym".

Wśród zatrzymanych są m.in. byli członkowie zarządu, w tym prezesi banku, jego byli dyrektorzy departamentów oraz pracownicy, a także kierownik banku oraz osoby związane z podmiotami, które odniosły korzyści na skutek udzielenia kredytu.

Aktualnie trwają przeszukania w miejscach zamieszkania zatrzymanych.

PK poinformowała, że zatrzymanym zostaną przedstawione zarzuty popełnienia przestępstw niegospodarności, usiłowania oszustwa, przestępstw na szkodę wierzycieli, przestępstw skarbowych oraz związanych z nierzetelnym prowadzeniem ksiąg rachunkowych, ukrywania dokumentów oraz przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu nieprawdziwych danych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane