• rozwiń

Mieli wyłudzić miliony złotych dotacji. CBA zatrzymało osiem osób

Mieli wyłudzić miliony złotych dotacji. CBA zatrzymało osiem osób
Foto: CBA Foto: Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 8 osób

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało osiem osób w sprawie milionowych wyłudzeń w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Wśród nich są między innymi Wojciech K, prezes jednej ze spółek powiązanych z Wojciechem K., dwoje naukowców z Politechniki Gdańskiej i inne osoby działające w ramach grupy przestępczej.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej biura powiedział, że do zatrzymań doszło w śledztwie gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku.

Funkcjonariusze CBA z Gdańska dokonują przeszukań w kilkunastu mieszkaniach. Zabezpieczają dokumenty, dane i nośniki komputerowe.

Po kilkanaście zarzutów

Ustalenia CBA wskazują, że grupa wyłudziła lub usiłowała wyłudzić nawet 56 milionów złotych dotacji.

Grupa, działająca na przestrzeni lat 2008-2016, miała na celu popełnianie szeregu przestępstw między innymi oszustw wielkiej wartości na szkodę Skarbu Państwa i budżetu Unii Europejskiej dokonywanych poprzez składanie wniosków o dofinansowanie fikcyjnych projektów w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i w Ministerstwie Rozwoju.

Jak poinformowano w komunikacie, zatrzymani przez CBA usłyszą w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku nawet po kilkanaście zarzutów. Łącznie będą to 93 zarzuty.

Śledztwo trwa

Jednocześnie przypomniano, że Wojciech K. już wcześniej usłyszał zarzuty w prokuraturze i był zatrzymywany przez CBA. Zarzuty dotyczyły między innymi oszustwa. Jak ustalono, podrobione i poświadczające nieprawdę dokumenty o istotnym znaczeniu dla uzyskania milionowych dotacji były wystawione rzekomo przez jedną ze spółek z siedzibą w tzw. raju podatkowym - w amerykańskim Delaware.

Według ustaleń prowadzących sprawę, ta zagraniczna spółka była powiązana z Wojciechem K. Funkcjonariusze CBA udaremnili tę próbę nielegalnego pozyskania blisko 5 mln zł dotacji dla spółki.

Śledztwo prowadzi delegatura CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane