• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Specjalna akcja CBA. Zatrzymano oskarżonych o oszustwa podatkowe

CBA zatrzymało oskarżonych o oszustwa podatkowe Odtwórz: CBA zatrzymało oskarżonych o oszustwa podatkowe
Foto: tvn24 Foto: Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 13 osób w akcji specjalnej związanej z wyłudzeniami podatków i praniem pieniędzy | Video: CBA zatrzymało oskarżonych o oszustwa podatkowe

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 13 osób w akcji specjalnej związanej z wyłudzeniami podatków i praniem pieniędzy. W akcji wykorzystano pracę agenta specjalnego.

Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA potwierdził, że do zatrzymań doszło m.in. w warszawskim hotelu Regent Warsaw Hotel (dawny Hyatt). Śledztwo prowadzone było pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Proceder polegał na wystawianiu fikcyjnych faktur, na podstawie których można było odpisywać koszty, prać pieniądze. Kaczorek podał, że chodziło o wielomilionowe kwoty.

CBA podało, że organizatorem nielegalnego wytwarzania faktur był Łukasz P., którego funkcjonariusze łódzkiej delegatury CBA zatrzymali w warszawskim hotelu na gorącym uczynku, gdy przyjął blisko pół miliona złotych za fikcyjne faktury na 1,7 mln zł.

Trudne śledztwo

Biuro zatrzymało jeszcze 12 osób biorących udział w tym procederze, którzy korzystali bądź wystawiali fikcyjne dokumenty: właścicieli firm i spółek - 10 Polaków i dwóch obywateli Ukrainy. Agenci CBA przeszukali siedziby tych firm i biur rachunkowych, zabezpieczono dokumenty księgowe i dane komputerowe - podał Kaczorek.

Oficjalnie Łukasz P. prowadził w Warszawie firmę doradztwa gospodarczego i był prezesem założonej przez siebie fundacji - wyjaśnił Kaczorek. - Miał pomagać innym firmom, jak płacić mniejsze podatki, okazało się, że robił to w nielegalny sposób, ale cały proceder był trudny do wykrycia dla służb skarbowych - powiedział Kaczorek. Faktury krążyły między wieloma firmami, były rejestrowane, odpowiednio spreparowane księgowo - dodał.

Niechęć do podatków

Kaczorek wyjaśnił, że Łukasz P. najczęściej sprzedawał fałszywe faktury na catering, szkolenia czy doradztwo. - W procederze brała też udział firma budowlana zajmująca się robotami ziemnymi – takimi, które niełatwo wycenić i zweryfikować - poinformował. Żadne usługi nie były wykonywane, a przedsiębiorcy płacili Łukaszowi P. odpowiedni procent od wartości całej faktury.

- Faktury dla firm były dla nich kosztem, dzięki czemu płacili mniejsze podatki. Na całym procederze tracił budżet państwa. CBA bada, czy nie dochodziło do tzw. prania pieniędzy - mówił.

Zatrzymani mają usłyszeć zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. CBA nadal pracuje nad tą sprawą - zaznaczył Kaczorek.

 

„Najbogatsza urzędniczka w Polsce” zatrzymana przez CBA (materiał z października 2016 r.):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sundayman
Teraz będzie to coraz częstszy widok. Pieniążków z "nienaturalne górki" Sasina zaczyna brakować na 500+.
No to trzeba będzie wziąć za mordę tych, którzy "oszukują na podatkach". Czyli wszystkich :)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane