• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Żyjemy byle do pierwszego. "Sytuacja jest niebezpieczna"

Żyjemy byle do pierwszego. "Sytuacja jest niebezpieczna"
Foto: sxc.hu Foto: Na co wydajemy pieniadze i ile nam zostaje?

Ponad 90 proc. podstawowych i najczęstszych wydatków Polacy pokrywają z comiesięcznych dochodów. Tylko co piąty Polak finansuje wakacje, remont, zakup sprzętu domowego czy naprawę samochodu z oszczędności lub pieniędzy otrzymanych w prezencie - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Millward Brown na zlecenie Grupy KRUK. Okazuje się, że Polacy najchętniej kupują odzież, prezenty dla najbliższych i kosmetyki. Z kolei najmniej przyjemności sprawiają nam zakupy, na które zaciągamy kredyty.

Z badania wynika też, że dwie trzecie Polaków ocenia swoją sytuację finansową jako przeciętną.

"Ich miesięczne dochody pokrywają się z wydatkami, co oznacza, że ta grupa nie gromadzi oszczędności. Zaledwie 13 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ich wydatki przewyższają zarobki. Natomiast 17 proc. badanych ocenia swoją sytuację finansową jako pozytywną. Oznacza to, że nie mają zaległości z płatnościami i udaje im się na bieżąco odkładać pieniądze na przyszłość" - czytamy.

Na co najwięcej?

Polacy najwięcej wydają na podstawowe potrzeby takie jak jedzenie czy ubrania. Na kolejny miejscu znalazły się podstawowe wydatki związane z domem, czyli czynsz, opłaty za ogrzewanie, prąd, wodę oraz gaz, a na trzecim comiesięczne rachunki za telefon, telewizję czy internet.

"Polacy pokrywają je w ponad 90 proc. z comiesięcznych dochodów takich jak pensja, emerytura lub wynajem mieszkania" - wynika z badania.

- Patrząc na wyniki badania, można postawić tezę, że skoro zdecydowana większość podstawowych kosztów takich jak m.in. jedzenie, ubrania lub czynsz pokrywane są z regularnych dochodów, to każdy wydatek, który nas zaskoczy lub nie wpisuje się w comiesięczny, rutynowy plan, mocno odbija się na naszym domowym budżecie. Taka sytuacja jest niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do zaległości w terminowej spłacie zobowiązań, a w dłuższej perspektywie do wpadnięcia w poważne długi - zaznacza  Karolina Barańska z Grupy KRUK.

Na co najbardziej?

A na co Polacy lubią wydawać pieniądze?  Okazuje się, że na stosunkowo małe, przynoszące bezpośrednią przyjemność wydatki, takie jak odzież, buty, prezenty dla najbliższych, hobby czy jedzenie.

"Dla kobiet najatrakcyjniejsze są zakupy odzieży, butów, biżuterii oraz związane z dbaniem o urodę. Mężczyźni natomiast najchętniej wydają pieniądze na elektronikę, a także zakupy związane z motoryzacją, sportem oraz używkami" - czytamy.

Badani odpowiedzieli również na pytania związane z opóźnieniami w spłacie zobowiązań. Co szósty-siódmy Polak potwierdził, że zdarzyło mu się mieć opóźnienie w spłacie należności. Ta odpowiedź była jednak zdecydowanie częściej wskazywana – aż w jednej trzeciej przypadków – przez osoby negatywnie oceniające swoją sytuację, pracujące dorywczo oraz bezrobotne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
miki_kowalski
Jak można było dopuścić by polacy w swoim kraju byli wykorzystywani jak niewolnicy na rzecz obcych firm ulokowanych w naszym kraju, jak można było zlikwidować swój przemysł ciężki i lekki a nawet handel.
Nawet Niemcy chcą by polski kierowca TIR jak jedzie przez ich terytorim zarabiał ich pracę minimalną
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Sparrovsky
Platformie udało się to, co nie udało się zaborcom i okupantom: zlikwidowali kulturę i sztukę oraz świadomie doprowadzili do wynarodowienia Polaków. Niestety dla nas, tego było im mało i jeszcze nas zubożyli do poziomu ekonomicznych niewolników. Jeśli za to nie można wlepić "zdrady stanu", to ja już nie wiem, za co można...
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane