• rozwiń

Nadwyżka w budżetach polskich samorządów. Resort finansów się cieszy

Nadwyżka w budżetach polskich samorządów. Resort finansów się cieszy

Budżety jednostek samorządu terytorialnego po 12 miesiącach 2016 roku zamknęły się nadwyżką 7.689,18 mln zł - podał resort finansów w komunikacie.

Za 12 miesięcy 2016 r. jednostki samorządu terytorialnego osiągnęły dochody ogółem w łącznej kwocie 213.434,258 mln zł.

Łączna kwota wydatków jednostek samorządu terytorialnego wyniosła 205.745,077 mln zł.

Nadwyżka kompensuje deficyt

Główny ekonomista Deutsche Banku Arkadiusz Krześniak przewidywał w styczniu, że nadwyżka samorządów na koniec zeszłego roku może być nawet wyższa, niż pokazana po listopadzie.

- Samorządy mogą osiągnąć w całym roku nadwyżkę w wysokości ok. 22-23 mld zł. Nadwyżka ta w dużej mierze będzie kompensować deficyt budżetowy, który i tak jest niski, oraz deficyt innych sektorów, m.in. ZUS-u. Wygląda na to, że deficyt całego sektora finansów publicznych w zeszłym roku będzie dosyć niski, dużo niższy od zakładanego (w pracach nad budżetem na 2017 r. rząd przewidywał 2,6 proc. PKB - red.). Zakładka jest bardzo duża - ocenił wówczas Krześniak. - Myślę, że może być w okolicach 2 proc. PKB - dodał.

Polska zyska w oczach Brukseli

Ekonomista przyznał w styczniu, że jeżeli takie dane dotyczące deficytu zostaną potwierdzone przez GUS, to Polska powinna zyskać w oczach Brukseli; będzie to także dobra informacja dla resortu finansów. Niemniej - jego zdaniem - wynik samorządów w kolejnych kwartałach będzie zapewne nieco słabszy, ponieważ ruszą inwestycje finansowane z funduszy unijnych.- W 2017 r. będzie większa presja po stronie wydatkowej budżetu. Budżet centralny nie będzie już w tak dobrym stanie jak w 2016 r., kiedy mieliśmy do czynienia z dużymi jednorazowymi dochodami - dodał.

Ostrożne samorządy

Także główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki uważa, że wynik samorządów na pewno będzie miał pozytywny wpływ na ostateczny wynik całego sektora finansów publicznych.

- Ten dobry wynik samorządów oczywiście w dużym stopniu jest efektem ostrożności samorządów w inwestycjach publicznych, ale przełoży się na lepsze saldo całego sektora finansów publicznych - powiedział.

Zobacz: Spotkanie samorządowców w sprawie wielkiej Warszawy. Ostre słowa i apel o wycofanie projektu (Wideo z 4.02.2017)

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane