• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Rząd dzieli oszczędności. Jest lista wydatków

Ministerstwo Finansów: po wrześniu tego roku budżet miał nadwyżkę Odtwórz: Ministerstwo Finansów: po wrześniu tego roku budżet miał nadwyżkę
Ministerstwo Finansów: po wrześniu tego roku budżet miał nadwyżkę

Prawie 8 miliardów złotych - taką kwotę chce wydać dodatkowo jeszcze w tym roku rząd. Tak wynika z projektu nowelizacji tegorocznej ustawy okołobudżetowej. Dodatkowe pieniądze mają być przeznaczone między innymi na Narodowy Fundusz Zdrowia, Fundusz Reprywatyzacji, Fundusz Dróg Samorządowych, a także pomoc dla rolników dotkniętych suszą.

Projekt opublikowano na stronie internetowej Sejmu.

"Przewiduje się, że źródłem sfinansowania zadań publicznych, o których mowa w projekcie ustawy, będą środki uzyskane z wydatków zablokowanych na podstawie ustawy (...) o finansach publicznych. Oszczędności pochodzić będą z opóźnień w realizacji zadań lub nadmiaru posiadanych środków. W wyniku dokonanej blokady nie zostaną zagrożone realizowane w 2018 roku zadania" - zapewniono w uzasadnieniu do projektu.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

Dodatkowe pieniądze z budżetu

W dołączonej do projektu Ocenie Skutków Regulacji napisano, że projekt wiąże się z powiększeniem funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia w wysokości 1,8 mld zł (z przeznaczeniem na sfinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej) oraz przekazaniem do NFZ w roku 2018 dotacji z budżetu państwa na sfinansowanie świadczeń udzielanych m.in. osobom nieubezpieczonym w kwocie około 320,2 mln zł.

W projekcie przewidziano przekazanie z budżetu państwa w 2018 r. 2,1 mld zł Funduszowi Reprywatyzacji - na realizację projektów inwestycyjnych.

"Nowelizacja ustawy (...) o Funduszu Dróg Samorządowych polega na umożliwieniu udzielenia dotacji celowej z budżetu państwa z części budżetowej, której dysponentem jest minister właściwy do spraw transportu, w roku 2018. Przekazanie dotacji w wysokości 1,1 mld zł pozwoli na przyspieszenie procesu inwestycyjnego na drogach samorządowych" - napisano w OSR.

Projekt wiąże się także z przekazaniem środków z budżetu państwa dla Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa – 715,5 mln zł. Zgodnie z uzasadnieniem zmiana umożliwi przekazanie dodatkowych środków na realizację pomocy dla gospodarstw rolnych, w których powstały szkody spowodowane suszą w 2018 r.

Rząd zaproponował umożliwienie "efektywniejszego wykorzystania zaplanowanych w ustawie budżetowej na rok 2018 (...) wydatków przez przekazanie dodatkowych środków na restrukturyzację sektora górnictwa węgla kamiennego w roku 2018 w wysokości 150 mln zł".

"Projekt umożliwi objęcie przez Skarb Państwa akcji spółki PKP PLK S.A. za kwotę 1,8 mld zł. Umożliwienie przekazania w 2018 r. środków z budżetu państwa w ramach rezerwy celowej z przeznaczeniem na objęcie akcji PKP PLK S.A. wpłynie na poprawę struktury właścicielskiej, gdzie Skarb Państwa konsekwentnie dąży do objęcia 100 proc. akcji narodowego zarządcy infrastruktury" - czytamy w OSR.

Według rządu podniesienie kapitału zakładowego przyczyni się też do wzmocnienia spółki realizującej projekty inwestycyjne w ramach rządowego programu.

Ponadto projekt przewiduje zwiększenie limitu wydatków budżetu na finansowanie ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego dla rodziców oraz małżonków rodziców posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny. Wydatki te wzrosną z 18,26 mln zł do 21 mln zł (co oznacza wzrost o 2,74 mln zł), co umożliwi przeznaczenie dodatkowych środków na ten cel w 2018 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane