• rozwiń

Przegląd prasy: Drogowy problem rządu

"Droga śmierci" będzie rozbudowana Odtwórz: "Droga śmierci" będzie rozbudowana
"Droga śmierci" będzie rozbudowana "Źródło: tvn24"

W tym roku długość oddanych kierowcom tras szybkiego ruchu znów będzie mniejsza niż planowano - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Jak czytamy w dzienniku, do końca grudnia oddanych zostanie 370 km dróg zamiast 440 km zapowiadanych jeszcze na początku roku.

Nierentowne kontrakty

W rozmowie z "Rz" Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa podkreśla, że rok wcześniej uruchomiono 350 km zamiast 400. - Jest ryzyko, że opóźnień będzie więcej, bo kontrakty, które się właśnie kończą, w większości nie są rentowne - mówi.

Jak zaznaczył, składane oferty na finalizowanie budowy uwzględniały marżę na poziomie 3-4 proc. Styliński dodał również, że koszty materiałów budowlanych i pracy zwiększyły się w tym czasie od 15 do 30 proc. - Firmy szukają oszczędności, ale pole manewru jest minimalne - dodał.

Zdaniem Stylińskiego nawet przy uwzględnieniu optymalizacji kontraktu, marże spadły do poziomu minus 7-8 proc. Jak podkreślił, w tej sytuacji przy umowie wartej 1 mld zł "wykonawca może stracić 60-70 mln zł".

"Rz" informuje, że uruchomienie dwóch odcinków autostrady A1 pomiędzy Częstochową a Pyrzowicami przesunięto z końca listopada na przyszły rok. "Niewiadomą pozostaje także ukończenie w marcu 2019 r. odcinka A1 omijającego Częstochowę, który budują włoskie spółki Salini i Todini. Te same firmy opóźniają uruchomienie S7 na odcinku Chęciny-Jędrzejów" - podaje gazeta.

"Pierwotny termin zakończenia inwestycji wypadał w październiku ub. roku, kolejny przesunięto na marzec 2018 r., potem na czerwiec. Nowy termin to grudzień, ale to nic pewnego" - czytamy dalej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane