• rozwiń

Pogoda namieszała w cenach warzyw i owoców

Pogoda namieszała w cenach warzyw i owoców
Foto: Shutterstock Foto: Dzięki poprawie pogody w Europie, spadły ceny między innymi importowanych warzyw

Dzięki poprawie pogody w Europie, spadły ceny importowanych warzyw. Niektóre są nawet tańsze niż rok wcześniej. Dotyczy to między innymi pomidorów, bakłażanów i papryki - poinformowała rzeczniczka rynku w Broniszach Małgorzata Skoczewska.

W ostatnim tygodniu lutego importowane warzywa potaniały, dzięki ociepleniu w całej Europie. - Tę stabilizację przyspieszył w ostatniej dekadzie lutego zmniejszony popyt oraz dostawy warzyw z krajów Beneluxu - zaznacza rzeczniczka.

Co potaniało

Importowane bakłażany są sprzedawane obecnie na rynku hurtowym w Broniszach w cenie od 4-6 zł za kg, co oznacza spadek ceny o 1/5, w porównaniu z ceną z analogicznego okresu ub.r. Kalafiory kosztują 3,70 - 5,60 zł za sztukę, tj. o 15 proc. mniej niż rok wcześniej.

O tyle samo potaniała papryka kolorowa, która w ofercie hurtowej kosztuje od 9,6 zł do 11,00 zł za kg. Za zieloną trzeba zapłacić od 7,50 do 8,50 zł za kg. Pomidory importowane to wydatek rzędu 5,00 do 6,50 zł za kg, czyli o 30 proc. mniej w porównaniu z 2016 rokiem.

Natomiast ogórki z importu są o 40 proc. droższe w porównaniu z ubiegłym rokiem i kosztują od 8,25 do 10,00 zł za kg. Sałata lodowa, która do niedawna kosztowała ponad 200 proc. więcej niż rok wcześniej, teraz jest droższa zaledwie o 80 proc. i kosztuje od - 4,50 do 5 zł za szt.

Rzodkiewka, która kojarzy się z wiosną, w całości pochodzi z importu i kosztuje w hurcie od 1,20 zł do 1,50 zł za pęczek, tzn. tyle samo co w ubiegłym roku.

Zdecydowanie tańsze, bo o połowę, są polskie warzywa z ubiegłorocznej produkcji takie jak: cebula, kapusta czy marchew. Za cebulę i kapustę białą trzeba zapłacić od 30 groszy do 60 groszy za kg; a cena marchwi to 60-80 groszy za kg.

Pojawiają się w Broniszach pierwsze polskie nowalijki pochodzące spod osłon - to ogórki i pomidory. Na razie są one drogie, ale z każdym dniem produkcja szklarniowa będzie rosła. Krajowe pomidory są w cenie od 17 do 18 zł za kg, a ogórki spod osłon kosztują 7,50 - 9,00 zł/kg. W porównaniu z minionym rokiem pomidory i ogórki są droższe o około jedną piątą.

 

Ceny oliwy z oliwek w górę. Zobacz materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS (21.02.2017):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane