• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rząd szykuje się na twardy brexit. Trzy projekty ustaw

 Izba Gmin nie będzie w poniedziałek głosować nad umową z UE Odtwórz: Izba Gmin nie będzie w poniedziałek głosować nad umową z UE
Izba Gmin nie będzie w poniedziałek głosować nad umową z UE "Źródło: TVN24 BiS"

Rząd przyjął trzy projekty ustaw mających przygotować nas na wypadek twardego brexitu.

Pierwszy z przyjętych projektów reguluje zasady pobytu w Polsce obywateli Wielkiej Brytanii i ich rodzin. Zgodnie z nim mieszkający nad Wisłą obywatele brytyjscy będą mieli czas na złożenie wniosków o zezwolenie na pobyt do 31 grudnia 2020 r.

Nowe przepisy będą dotyczyć ok. 6 tys. obywateli Zjednoczonego Królestwa mieszkających w Polsce, którzy po brexicie stracą status obywateli UE. Ustawa ta wychodzi naprzeciw deklaracji UE o zapewnieniu ochrony praw Brytyjczyków w państwach unijnych, w której podkreślono też, że obywatele UE w Zjednoczonym Królestwie, nie powinni również ponosić negatywnych konsekwencji bezumownego brexitu.

Zabezpieczenie interesów

Kolejny przyjęty projekt dotyczył zasad prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego z Wielkiej Brytanii.

"Projekt zabezpiecza interesy klientów instytucji finansowych z siedzibą w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Zjednoczone Królestwo) lub Gibraltarze i wykonujących działalność w Polsce – w przypadku wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy" - poinformował rząd w komunikacie.

Rada Ministrów przyjęła również projekt regulujący niektóre sprawy związane z uznawaniem kwalifikacji zawodowych. To projekt przedłożony przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Przewiduje możliwość uznawania w Polsce kwalifikacji zawodowych nabytych w Zjednoczonym Królestwie przez obywateli polskich i obywateli innych państw unijnych w przypadku twardego brexitu.

Polityczne zobowiązania

Rada Ministrów przyjęła też uchwałę, która przedstawia "rządowe inicjatywy legislacyjne, działania organizacyjne oraz informacyjno-pomocowe dla obywateli i przedsiębiorców w sytuacji bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE". W komunikacie zaznaczono, że przygotowania na wypadek bezumownego brexitu "trwają od wielu miesięcy i są na zaawansowanym etapie".

CIR podkreśliło, że - w związku z politycznym zobowiązaniem premierów Mateusza Morawieckiego i Theresy May do zapewnienia ochrony praw Polaków w Wielkiej Brytanii - priorytetem rządu w ramach przygotowań do brexitu jest "udzielenie tożsamych gwarancji dla Brytyjczyków w Polsce".

"Równoległym celem jest stworzenie rozwiązań pomostowych dla polskich przedsiębiorców i konsumentów pozwalających na płynne dostosowanie się do nowych warunków współpracy z partnerami brytyjskimi" - czytamy w komunikacie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane