• rozwiń
  • WIG20 2321.52 -0.12%
  • WIG30 2665.88 -0.35%
  • WIG 60372.23 -0.26%
  • sWIG80 11904.75 +0.10%
  • mWIG40 4071.71 -0.90%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Brexit Polsce niestraszny. "Spokojnie obserwujemy sytuację"

Foto: PAP/EPA/HANNAH MCKAY Foto: Zgodnie z komunikatem w maju br. portfel złotowych papierów skarbowych inwestorów zagranicznych wzrósł o 4,3 mld zł

- W ostatnich dniach widzimy silne umocnienie obligacji na rynku krajowym po zawirowaniach z końca ubiegłego tygodnia, związanych z wynikiem referendum w Wielkiej Brytanii – obecnie rentowności są wyraźnie niższe niż przed głosowaniem - poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak. Dodał, że o pierwszym półroczu tego roku resort finansów ma sfinansowane ponad 70 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych.

- Po pierwszym półroczu sfinansowane mamy ponad 70 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych oraz utrzymaliśmy wysoki poziom płynnych środków złotowych i walutowych - ok. 56 mld zł na koniec czerwca - wyjaśnił Nowak.

Zapewnił, że realizowana dotychczas polityka emisyjna odzwierciedlona w wysokim stopniu sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych, jak i zgromadzona rezerwa płynnościowa, pozwalają na spokojną obserwację sytuacji i dostosowanie struktury podaży do bieżących uwarunkowań rynkowych.

Cenny portfel

Wiceminister poinformował, że w lipcu resort finansów planuje zaoferować standardowy zestaw obligacji, z umiarkowaną podażą na pierwszym przetargu. - 25 lipca na rynek wypłynie ok. 14 mld zł w związku z wykupem i obsługą obligacji, co weźmiemy pod uwagę, kształtując ofertę na drugi przetarg. W najbliższej przyszłości nie planujemy emisji bonów skarbowych- wyjaśnił.

Zgodnie z komunikatem w maju br. portfel złotowych papierów skarbowych inwestorów zagranicznych wzrósł o 4,3 mld zł. Inwestorzy zagraniczni zmniejszyli zaangażowanie w obligacjach zapadających w horyzoncie jednego roku (o 0,9 mld zł) i zwiększyli w obligacjach średnioterminowych (o 2,1 mld zł dla terminów wykupu 2-7 lat), a zwłaszcza w długoterminowych (o 3,1 mld zł dla zapadalności powyżej 7 lat).

- W czerwcu obserwowaliśmy dalszy wzrost zaangażowania nierezydentów w obligacje średnio- i długoterminowe, przy niewielkiej redukcji ich portfela obligacji krótkoterminowych - dodał Nowak.

 

Ile rynki straciły na Brexicie?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane