• rozwiń

Ryzyko wykorzystania "sytuacji wynikającej z brexitu". KNF ostrzega przed oszustami

UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku Odtwórz: UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku
UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku "Źródło: tvn24"

Wyłudzenia danych oraz fałszywe oferty handlowe. To ryzyka, które według Komisji Nadzoru Finansowego mogą wystąpić w związku z nową sytuacją wynikającą z brexitu. "Klienci i inwestorzy na rynku finansowym powinni zachować szczególną ostrożność" - podkreślono w komunikacie.

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała we wtorek wieczorem za poprawką wyrażającą poparcie dla umowy wyjścia z Unii Europejskiej, jeśli rządowi uda się zamienić kontrowersyjny mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej - tak zwany backstop, na nowy, alternatywny zapis.

Czasu jest jednak coraz mniej. W razie braku większości dla umowy proponowanej przez May lub alternatywnego rozwiązania Zjednoczone Królestwo automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

Brexit bez umowy

KNF we wtorkowym komunikacie poinformowało, że w przypadku bezumownego brexitu podmioty z Wielkiej Brytanii działające na rynku finansowym będą miały status podmiotów z kraju trzeciego.

"Będą one mogły prowadzić działalność na terytorium Polski dopiero po przejściu stosownego postępowania przed Komisją Nadzoru Finansowego" - dodano. W zależności od podmiotu i rodzaju jego działalności może to oznaczać między innymi konieczność uzyskania stosownego zezwolenia KNF.

Jednocześnie Komisja wskazała, że klienci mogą oczekiwać od podmiotów rynku finansowego, które świadczą na ich rzecz usługi, udzielenia szczegółowych informacji między innymi na temat skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. "Kwestia ta została również podkreślona w komunikatach organów Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego" - dodano.

KNF ostrzega

Komisja przestrzegła jednak, by klienci i inwestorzy na rynku finansowym zachowali szczególną ostrożność. W ocenie KNF należy się bowiem liczyć "z ryzykiem wystąpienia działań o charakterze przestępczym, wykorzystujących nową sytuację wynikającą z brexitu".

"Klienci i inwestorzy na rynku finansowym powinni zatem zachować szczególną ostrożność ze względu na ryzyko wyłudzeń danych czy przedstawiania fałszywych ofert handlowych" - wskazano w komunikacie.

Jak dodano, "każdą budzącą uzasadnione wątpliwości próbę kontaktu na przykład osobistego, telefonicznego, czy mailowego, zainicjowaną przez podmioty powołujące się na brexit, a dotyczącą usług finansowych, należy zweryfikować bezpośrednio z podmiotem rynku finansowego, z którym odbiorca usług finansowych podpisał umowę lub zamierza ją podpisać, wykorzystując do tego celu dane kontaktowe zamieszczone w umowie lub na stronie internetowej danego podmiotu".

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane