• rozwiń
  • WIG20 2173.09 -1.86%
  • WIG30 2503.29 -1.85%
  • WIG 56351.13 -1.60%
  • sWIG80 11476.16 -0.15%
  • mWIG40 3910.83 -1.18%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Branża pogrzebowa zadłużona na miliony

Branża pogrzebowa zadłużona na miliony
Foto: Shutterstock Foto: Długi firm pogrzebowych wynoszą łącznie 14,2 miliona złotych

Ponad 14 milionów złotych wynosi zadłużenie firm z branży pogrzebowej notowane w Krajowym Rejestrze Długów. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej uwzględniając fakt, że znaczna część tego sektora znajduje się w szarej strefie.

W bazie danych KRD Biura Informacji Gospodarczej znajdują się w sumie 643 zadłużone firmy działające w branży pogrzebowej. Ich długi wynoszą łącznie 14,2 miliona złotych. Średnie zadłużenie wynosi więc ponad 22 tysiące złotych.

Szara strefa

- To niewiele, biorąc pod uwagę, że cała branża może być warta nawet kilka miliardów złotych. Nie jest to jednak efekt uczciwości przedsiębiorców większej niż w innych sektorach gospodarki. To przede wszystkim wynik tego, że znaczna część tej branży mieści się po prostu w szarej strefie - tłumaczy Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy, czyli programu promującego uczciwość płatniczą i wspierającego przedsiębiorców w walce z zatorami.

Największe długi

- Wśród sektorów, które dobrze radzą sobie niezależnie od sytuacji w gospodarce najczęściej wymienia się także branżę pogrzebową. Tłumaczenie jest zazwyczaj bardzo proste - ludzie zawsze będą umierali. Jednak, mimo że biznes ten w Polsce wspiera wypłacany przez ZUS zasiłek pogrzebowy, część firm ma problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań wobec kontrahentów – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Zarówno pod względem liczby dłużników, jak i łącznego zadłużenia, prym wiedzie województwo mazowieckie i śląskie. Liczba dłużników sięga w nich odpowiednio 92 i 106. Łączne zadłużenie firm z branży pogrzebowej zarejestrowanych w tych województwach wynosi z kolei 3,38 miliona złotych oraz niemal 2,95 miliona złotych.

Co ciekawe, pod względem średniego zadłużenia liderem nie jest żadne z nich. 18 firm z województwa lubuskiego posiada łączne zadłużenie sięgające niemal 683 tysięcy złotych. Na jedno przedsiębiorstwo w Lubuskiem przypada więc niespełna 38 tysięcy złotych zadłużenia zapisanego w bazie danych Krajowego Rejestru Długów. To ponad 70 procent więcej od średniej.

Kto komu jest dłużny?

Warto zauważyć, że zadłużenie firm zajmujących się przygotowaniem i organizacją pogrzebów, dzierżawą lub sprzedażą grobów, czy opieką nad nimi stanowi niespełna 12 procent łącznego zadłużenia całej branży (1,68 miliona złotych). Dług przypadający na jedną taką firmę, w wysokości 11 254 złotych, jest o niemal połowę mniejszy od średniej dla tego sektora. Za resztę niespłaconych zobowiązań odpowiadają firmy zajmujące się między innymi produkcją trumien, urn, czy wieńców.

Przedsiębiorstwa działające w branży pogrzebowej najczęściej nie płacą w terminie firmom finansowym (niemal 44 procent zadłużenia ogółem). W tej grupie dominują banki komercyjne. Na kolejnym miejscu w zestawieniu największych wierzycieli uplasował się przemysł (ponad 15 procent). Z danych KRD wynika też, że firmy pogrzebowe na czas nie płacą swoich faktur również hurtownikom i detalistom dostarczającym im produkty (ponad 12 procent).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
ale żaden poseł nie jest zadłużony to jest ważne
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane