• rozwiń

Duży producent otwiera fabrykę w Niemczech. Kolejną chce postawić w Polsce

Samochody elektryczne przyszłością motoryzacji Odtwórz: Samochody elektryczne przyszłością motoryzacji
Samochody elektryczne przyszłością motoryzacji

Boryszew otworzył w środę zakład produkcyjny w niemieckim Prenzlau. Koszt inwestycji wyniósł około 22 mln euro. Zakładane na ten rok przychody nowej fabryki to około 35 mln euro. Spółka planuje budowę podobnego zakładu w Polsce, w Toruniu – poinformował prezes Boryszewa Jarosław Michniuk.

W 2014 roku doszło do pożaru fabryki Boryszewa w Prenzlau, w wyniku czego spłonęła większa jego część. Spółka zdecydowała się zbudować fabrykę z linią do galwanizacji elementów z tworzyw sztucznych na innej działce, ale w tej samej lokalizacji.

- Gdybyśmy odbudowali fabrykę w innym miejscu, moglibyśmy stracić wielu pracowników, a zależało nam na zachowaniu know how. Kolejny powód, dla którego zdecydowaliśmy się na inwestycję w tej lokalizacji, to bliskość klientów - powiedział Michniuk.

Zakład galwanizacji

W zakładzie zatrudnionych zostało 350 osób. W hali o powierzchni ok. 14,5 tys. m kw. powstała linia technologiczna do galwanizacji elementów z tworzyw sztucznych o wydajności 400 tys. m kw. powierzchni galwanizowanej rocznie. W poprzedniej fabryce wydajność była istotnie niższa, wynosiła 120 tys. m kw.

Do końca roku moce zakładu będą wykorzystane w całości. Wśród klientów zakładu są: Audi, Volkswagen, BMW, Toyota i Daimler.

- Na linii galwanizowania przewidziane jest miejsce na kolejny moduł, choć na dziś takich planów nie ma. Byłoby to związane z nową technologią galwanizowania. Żebyśmy zdecydowali się postawić nowy moduł, musiałyby zmienić się regulacje europejskie, jeśli chodzi o stosowanie chromu - poinformował prezes.

Koszt budowy fabryki w Prenzlau wyniósł ok. 22 mln euro, z czego ok. 4 mln euro pochodziło z lokalnej dotacji (fundusze landu), ok. 12 mln euro to kredyt bankowy, a 6 mln zł ze środków własnych firmy.

Boryszew jest w trakcie pozyskiwania odszkodowania w związku z pożarem z 2014 roku. Jak poinformował prezes spółki, chodzi o kwotę kilkunastu milionów euro. Część środków trafiło już do firmy, część jest w trakcie odzyskiwania.

Fabryka w Polsce

Spółka planuje postawienie podobnego zakładu w Toruniu. Zarząd chce przedłożyć wniosek w sprawie inwestycji radzie nadzorczej w ciągu dwóch miesięcy. - Jeśli zapadnie pozytywna decyzja w tej sprawie, moce krajowego zakładu będą porównywalne – powiedział Michniuk.

Dodał, że porównywalny byłby też koszt inwestycji. - Być może koszt robót budowlanych byłby niższy, ale musielibyśmy zainwestować w urządzenia do wtrysku. W Niemczech nie musieliśmy ich kupować, bo pozostały z poprzedniego zakładu - wyjaśnił prezes.

Boryszew w 2016 roku wydał na inwestycje 260 mln zł. Tegoroczne wydatki inwestycyjne będą podobnej wielkości, być może nieco wyższe.

Notowana na warszawskiej giełdzie spółka Boryszew jedną z największych grup przemysłowych w Polsce. Specjalizuje się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych oraz chemii przemysłowej. Operuje za pośrednictwem 30 zakładów produkcyjnych i centrów R&D zlokalizowanych Europie, Azji oraz obu Amerykach. Jak podkreśla na swojej stronie "co dziesiąty samochód na świecie, a co piąty w Europie" ma części wyprodukowane w jednej z jego fabryk. Najbardziej znany i najczęściej kupowany w Polsce płyn do chłodnic Borygo powstaje w zakładzie grupy w Sochaczewie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
yarpen26
Każda tego typu informacja skłania co najmniej 10 Polaków do przynajmniej rozważenia otwarcia własnego biznesu. Warto mieć to na uwadze.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Galwanizacja to bardzo kosztowny proces, otwierając zakład galwanizujący bardzo duże elementy można zarobić kosmiczne pieniądze. No ale to jest biznes dla tych których stać na wielomilionowy wkład. Najtrudniej zarobić pierwszy milion. ;D
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane