• rozwiń
    • WIG20 2208.54 -0.16%
    • WIG30 2497.43 -0.11%
    • WIG 57950.18 -0.06%
    • sWIG80 11410.26 -0.38%
    • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Rządowy program dla 11 milionów Polaków. "Zatrzyma pracowników w firmach"

Czym są Pracownicze Programy Kapitałowe? Odtwórz: Czym są Pracownicze Programy Kapitałowe?
Czym są Pracownicze Programy Kapitałowe? "Źródło: TVN24 BiS"

Pracownicze Plany Kapitałowe to rządowy sposób na wyższe emerytury, skierowany między innymi do osób zatrudnionych na etatach. - Program pomoże zatrzymać pracowników w firmach - powiedział w czwartek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. Dodał, że zaufanie do tego typu formy oszczędzania powinno być wysokie.

- W sytuacji, gdy mamy szybki wzrost wynagrodzeń, rynek staje się coraz bardziej rynkiem pracownika, a nie pracodawcy, uważamy, że to jest (...) element, który może motywować pracowników, lojalizować pracowników - ocenił szef PFR Paweł Borys pytany o Pracownicze Plany Kapitałowe.

Niskie bezrobocie

- Polacy się bogacą. Mamy bardzo niskie bezrobocie i zaczyna nas być stać na to, aby budować kapitał, odkładać część pieniędzy jako nasze oszczędności - mówił na antenie Radia Warszawa Borys. Dodał, że chodzi o to, "żebyśmy mieli większe bezpieczeństwo finansowe na emeryturze".

Jak podkreślił Borys, wraz z wprowadzeniem programu 500 plus nierówności w Polsce niwelują się. - Dynamiczny wzrost dochodu w tym roku - 7 proc. rosną średnie pensje - połączony z tym, że zmniejszają się obszary wykluczenia jest bardzo pozytywny - zaznaczył. Dodał, że sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra. - To tworzy dobry moment do tego, żeby Polacy mogli w większym stopniu odkładać swój kapitał - ocenił.

System oszczędzania

Według niego bardzo ważną inicjatywą w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest tworzenie powszechnego systemu oszczędzania. - W ramach zaproponowanego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego systemu tzw. Pracowniczych Planów Kapitałowych jest udział w oszczędzaniu nie tylko pracownika, ale też pracodawcy. I są zachęty ze strony państwa - powiedział.

Jak dodał, program skierowany jest do 11 mln Polaków. - Polega na tym, że każdy z pracodawców utworzyłby program, w którym pracownik mógłby odkładać 2-4 proc. swojego wynagrodzenia, drugie tyle pochodziłoby ze strony państwa i pracodawcy. System jest dobrowolny, prywatny, więc (...) zaufanie do tego typu formy oszczędzania powinno być wysokie - ocenił.

Akceptowalny koszt

Dodał, że poprzez konstrukcję taką, że wpłaty ze strony pracodawcy są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne "koszt dla pracodawców wydaje się akceptowalny". - Wszystkie główne organizacje pracodawców pozytywnie wypowiadają się o tej propozycji - powiedział

- Cała zaleta tego systemu polega na tym, że to są nieduże kwoty. Mówimy o tym, że każdy odkłada ok. 1 tys. zł rocznie, jeżeli dokłada się tu państwo, pracodawca to po wielu latach odkładania relatywnie niedużych kwot można zgromadzić bardzo pokaźny kapitał głównie na cele emerytalne, po to, aby podnieść nasz standard życia - wskazał. Zaznaczył, że to nie jest system konkurencyjny wobec ZUS, ale uzupełniający.

Pytany, czy dowiemy się w czwartek, że Mateusz Morawiecki zostanie premierem Borys odpowiedział: "Jestem przekonany, że wicepremier Mateusz Morawiecki rzeczywiście w ciągu tych dwóch lat pokazał bardzo dużo ważnych inicjatyw z perspektywy rozwoju Polski, więc jestem przekonany, że bardzo dobrze pełni swoją funkcję".

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane