• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Jeden z największych banków świata zmienia prognozę dla Polski

Jeden z największych banków świata zmienia prognozę dla Polski
Foto: Shutterstock Foto: Polska gospodarka zwalnia

Bank of America/Merrill Lynch obniżył prognozę wzrostu PKB w Polsce do 3,3 proc. z 3,6 proc. w 2016 r. po słabszych odczytach PKB w drugim kwartale. Dodał, że deficyt sektora finansów publicznych w 2016 r. może być niższy niż prognozowane 2,9 proc.

"Obniżamy lekko prognozę wzrostu PKB w tym roku do 3,3 proc. z 3,6 proc. po słabszych danych dotyczących inwestycji w odczytach PKB w drugim kwartale" - napisali we wtorkowym raporcie ekonomiści z Bank of America/Merrill Lynch.

"Rozważna polityka"

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2016 r. wzrósł o 3,1 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 3,0 proc. rdr w I kwartale. W ujęciu kwartalnym, PKB w II kwartale wzrósł o 0,9 proc., po spadku o 0,1 proc. kdk w I kwartale. Z danych GUS wynika także, że inwestycje w II kwartale spadły o 4,9 proc. rdr, zaś popyt krajowy wzrósł o 2,4 proc.

"Dzień spędzony w Warszawie potwierdza nasze poglądy, że polityka gospodarcza PiS jest bardziej rozważna, niż obawiał się tego rynek i wspiera nasze dobre nastawienie względem złotego" - napisali.

"Problem restrukturyzacji kredytów FX będzie rozwiązany z dużą ostrożnością i po uważnej ocenie ze strony NBP. NBP ostatnio brzmiał bardziej "jastrzębio". Jednakże krajowe i zewnętrzne środowisko w naszej ocenie jest nadal dalekie od wspierania rozważań na temat podwyżek stóp procentowych" - dodali.

Deficyt

Zdaniem ekonomistów z BofA możliwe jest, że deficyt sektora finansów publicznych wyniesie w tym roku mniej niż prognozowane przez bank 2,9 proc.

"Nadal oczekujemy, że PiS będzie przestrzegał limitu 3 proc. deficytu, ustalając budżet na 2017 r. Wyniki fiskalne były lepsze od oczekiwań rdr dzięki wyższym wpływom z podatku VAT i nadwyżce wygenerowanej przez samorządy" - napisali.

"W naszej ocenie jest ryzyko w dół dla naszej prognozy deficytu sektora finansów publicznych na poziomie 2,9 proc. w tym roku. Obniżenie wieku emerytalnego zaplanowane jest na październik 2017 r. i będzie kosztować 2,7 mld zł w przyszłym roku i 8 mld zł w skali całego roku. Pozostaje niepewność związana z dodatkowymi przychodami w wysokości 6 mld zł z uszczelnienia podatku VAT. Władze wydają się jednak elastyczne w kwestii dostosowania środków do dostępnych możliwości fiskalnych" - dodali.

 

Zobacz rozmowę o polskiej gospodarce z wicepremierem Mateuszem Morawieckim (07.09.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dawidov
I tak beda powolutku obnizac, az znajdziemy sie na szarym koncu karawany, wtedy sie ockniemy ale to juz bedzie musztarda po obiedzie i znowu zaczniemy narzekac jak nam to zle na tym niedobrym dla nas swiecie!!!
  • 6
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
baldie
Trzymam kciuki żeby tak się udało bo trochę wygląda na to, że pisowski rząd przejadł bufory bezpieczeństwa i w razie, odpukać, zachwiania w gospodarce światowej możemy porządnie oberwać. Niestety nie da się napędzać gospodarki z konsumpcji finansowanej przez państwo :-(
  • 5
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane