• rozwiń

Duży bank zwróci pieniądze klientom. Jeden warunek

Wcześniejsza spłata, zwrot kosztów. "Coraz więcej banków zmienia swoją praktykę" Odtwórz: Wcześniejsza spłata, zwrot kosztów. "Coraz więcej banków zmienia swoją praktykę"
Wcześniejsza spłata, zwrot kosztów. "Coraz więcej banków zmienia swoją praktykę" "Źródło: TVN24 BiS"

Zwrot prowizji w przypadku przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego. To środki, jakie już wkrótce może otrzymać część klientów BNP Paribas. Bank zamieścił na swojej stronie komunikat w tej sprawie.

Informacja o zwrotach prowizji to efekt wrześniowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sędziowie z Luksemburga orzekli, że "prawo konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta".

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w odniesieniu do wyroku wyjaśnił, że kredytodawcy muszą rozliczyć się między innymi z prowizji, opłaty przygotowawczej oraz ubezpieczenia.

BNP Paribas zwróci prowizje

Teraz komunikat w tej sprawie na swojej stronie zamieścił BNP Paribas. Na zwrot prowizji mogą liczyć osoby, które dokonały wcześniejszej spłaty kredytu po 11 września br.

"Informujemy, że w przypadku dokonania po dniu 11 września 2019 r. przedterminowej całkowitej spłaty kredytu konsumenckiego, BNP Paribas Bank Polska S.A. będzie dokonywać odpowiedniego zwrotu kosztów udzielenia kredytu wynikającego z pomniejszenia tych kosztów o koszty dotyczące okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy" - czytamy.

Jak czytamy w komunikacie, "rozliczenie kosztów udzielenia kredytu będzie dokonywane automatycznie bez konieczności składania jakiejkolwiek dyspozycji w przypadku kredytów udzielonych Klientom posiadającym w BNP Paribas Bank Polska S.A. rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy ROR".

Osoby, które spłaciły kredyt konsumencki, a nie posiadają rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w BNP Paribas powinny skontaktować się z bankiem w celu wskazania numeru rachunku w innym banku, na który ma zostać dokonany zwrot.

"Oświadczenie o wskazaniu numeru rachunku można złożyć  w dowolnym Oddziale Banku lub poprzez  dedykowaną infolinią 0-22 134-00-06" - wyjaśnili przedstawiciele BNP Paribas.

Kolejny bank

To kolejna taka decyzja po wrześniowym wyroku TSUE. Pod koniec października o zwrotach prowizji w przypadku przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego poinformował bowiem Bank Pekao.

W przypadku tego banku zwrot dotyczył wcześniejszych spłat dokonanych także przed 11 września br.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane