• rozwiń
  • WIG20 2183.90 -1.06%
  • WIG30 2479.36 -1.20%
  • WIG 57730.32 -1.23%
  • sWIG80 11595.96 -0.12%
  • mWIG40 3734.67 -1.97%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:53

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Do wzięcia ponad 300 mln zł na innowacje. Tłum chętnych

Do wzięcia ponad 300 mln zł na innowacje. Tłum chętnych
Foto: Shutterstock Foto: Spośród firm, ubiegających się o dofinansowanie, nieco ponad połowę stanowią średnie przedsiębiorstwa

Blisko 500 firm ubiega się o specjalny kredyt na innowacje technologiczne, który będzie częściowo spłacany przez BGK - poinformował bank. Wartość wniosków o dotacje pięciokrotnie przekracza pulę dostępnych środków.

Jak podkreślił Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), o przyznaniu dofinansowania zdecyduje jakość projektów. Do wzięcia jest 303 mln zł. Ocena projektów powinna się zakończyć w drugim kwartale br. Bank zapowiedział, że kolejny konkurs dla firm zorganizuje już latem br.

Ogromne zainteresowanie

Nabór wniosków w sprawie kredytu na innowacje technologiczne w ramach programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020 trwał do końca stycznia.

- Zgodnie z naszymi przewidywaniami zainteresowanie przedsiębiorców było ogromne. (...) Wartość wnioskowanych dotacji pięciokrotnie przekracza dostępną pulę środków i wynosi 1,7 mld zł, czyli prawie tyle, ile wypłaciliśmy we wszystkich poprzednich konkursach organizowanych w perspektywie 2007-2013 - zaznaczyła cytowana we wtorkowym komunikacie dyrektor zarządzająca pionem funduszy unijnych BGK Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.

BGK poinformował, że łączna wartość projektów inwestycyjnych, które walczą o dotacje, to ponad 3,7 mld zł. - Najwięcej innowacji miałoby być wdrażanych na Podkarpaciu (12 proc.), w Małopolsce i na Mazowszu (po 10 proc.), Śląsku i Pomorzu (po 9 proc.). Najmniej innowacji pojawiłoby się w woj. lubuskim (1 proc.), opolskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim (po 3 proc.) - podkreślono.

Najwięcej przedsiębiorstw

Spośród firm, ubiegających się o dofinansowanie, nieco ponad połowę stanowią średnie przedsiębiorstwa (51 proc.), 36 proc. - małe firmy, a 13 proc. - mikrofirmy.

Kredytem technologicznym można sfinansować inwestycję polegającą na wdrożeniu nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników badań przemysłowych, wyników prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Technologia ma umożliwiać wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług w stosunku do dotychczas wytwarzanych w Polsce.

Pomoc dla firm

Kredyt na innowacje technologiczne to część unijnego programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020.

W nowej perspektywie unijnej mają być premiowane wspólne projekty biznesu i nauki. Budżet "Inteligentnego Rozwoju", następcy programu "Innowacyjna Gospodarka" na lata 2007-2013, sięga ok. 8,6 mld euro z funduszy UE, czyli niemal 36 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,85 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,2 mld euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
treeinfo
Efekt będzie taki jak zwykle; Pieniądze dostaną ci, którzy już je mają:/ Powstaną dziwaczne portale int. za setki tysięcy złotych, które w 90% przypadków znikną po pierwszym półroczu. .. Ot, cała unia...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane