• rozwiń

Armia szykuje się na zakupy. Minister zapowiada powołanie nowej agencji

 Negocjacje w sprawie systemu Patriot. Minister Błaszczak w USA Odtwórz: Negocjacje w sprawie systemu Patriot. Minister Błaszczak w USA
Negocjacje w sprawie systemu Patriot. Minister Błaszczak w USA "Źródło: Fakty TVN"

Zamierzam powołać wojskową agencję, która całościowo zajmie się zakupami dla wojska - zapowiedział w wywiadzie dla "Polski Zbrojnej" minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Zdaniem ministra modernizacja Sił Zbrojnych "jest priorytetem", a Stany Zjednoczone są ważnym partnerem dla Polski "w przeprowadzaniu technicznej modernizacji armii". - Zależy nam na tym, by wojsko miało najnowocześniejszy sprzęt, który byłby zintegrowany ze sprzętem amerykańskim - mówił w wywiadzie.

Nowa agencja

Dopytywany o priorytety resortu w kontekście modernizacji armii Błaszczak tłumaczył, że jest to "proces złożony, bardzo kosztowny, którego realizacja wymaga wiele rozwagi i cierpliwości".

- Zamierzam powołać wojskową agencję, która całościowo zajmie się zakupami dla wojska - zapowiedział. W jego ocenie "najważniejsze jest przeanalizowanie potrzeb i kupienie sprzętu gwarantującego bezpieczeństwo naszego kraju".

- Podzielam pogląd mojego poprzednika, jak też Biura Bezpieczeństwa Narodowego, że obecny system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi wymaga zmiany - mówił. Zdaniem ministra kompetencje poszczególnych organów dowodzenia określone w systemie "nie są optymalne". - Teraz z moimi współpracownikami analizujemy różne rozwiązania. Najważniejsze jest to, by wybrać te najlepsze dla Wojska Polskiego - dodał.

Pytany o polską delegację, "która w najbliższym czasie uda się do USA, aby negocjować umowy na zakup baterii Patriot" przyznał, że będzie ona miała "trudne zadanie".

- Chodzi przecież o to, by wynegocjować jak najlepsze warunki i kupić ten sprzęt po korzystnej dla nas cenie - tłumaczył. Dodał jednak, że negocjacje "są na dobrej drodze". - Wojsko Polskie potrzebuje zestawów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, dlatego program "Wisła" jest jednym z priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej - zaznaczył minister.

Współpraca

Błaszczak dopytywany, jakie będą kierunki współpracy międzynarodowej Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiedział, że "filarami naszego bezpieczeństwa w wymiarze międzynarodowym są NATO oraz relacje polsko-amerykańskie". Dodał, że ważna jest także aktywność w dziedzinie obronności w Europie Środkowej.

- Chcemy kontynuować współpracę w różnych formatach, takich jak Wielonarodowa Brygada, którą współtworzymy z Ukrainą i Litwą, inicjatywa B9, Grupa Północna czy wreszcie Grupa Wyszehradzka – w jej ramach przygotowujemy Wyszehradzką Grupę Bojową Unii Europejskiej oraz dowództwo operacyjne Unii Europejskiej, które gotowość osiągną w 2019 roku - wyjaśnił.

Szef MON zapowiedział także wspieranie działania Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z objęciem przez Polskę funkcji niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. - W marcu wezmę udział w spotkaniu ministrów obrony państw grupy B9 w Bukareszcie - dodał.

Pytany o plany i priorytety na najbliższe miesiące minister odpowiedział, że "ważnym punktem będzie sfinalizowanie negocjacji w kluczowych programach modernizacyjnych, tak aby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt i zapewniało skuteczną obronę kraju".

- Ze względu na to, że w

obecnych czasach cyberprzestrzeń staje się coraz częściej wykorzystywanym polem walki, zamierzam wzmocnić i skonsolidować potencjał MON-u służący zapewnieniu bezpieczeństwa Polski w tej dziedzinie" - powiedział. - Będziemy dbać o wysokie morale żołnierzy, aby mieli przekonanie, że służba w Wojsku Polskim jest wyróżnieniem i zaszczytem - dodał.

Błaszczak zapowiedział także kontynuację działań pozwalających "wykorzystać potencjał społeczny i zaangażowanie w sprawy obronności". Jak wyjaśnił - chodzi o młodzież uczącą się w klasach mundurowych i studentów, osoby chętne do służby w wojskach obrony terytorialnej oraz przeszkolonych rezerwistów.

- Będziemy wykorzystywać potencjał szkół wyższych podlegających MON-owi oraz inicjować wspólne projekty - tłumaczył. - Będziemy dążyć do współpracy w kontekście bezpieczeństwa narodowego ze szkołami wyższymi podległymi MSWiA, wyspecjalizowanymi w kwestiach bezpieczeństwa wewnętrznego - dodał minister.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane