• rozwiń

Podwyżki w wojsku. "Największe od lat"

Mariusz Błaszczak o podwyżkach dla żołnierzy Odtwórz: Mariusz Błaszczak o podwyżkach dla żołnierzy
Mariusz Błaszczak o podwyżkach dla żołnierzy

- Służba w Wojsku Polskim jest wyróżnieniem, zaszczytem i honorem, ale musi być też godnie wynagradzana. Chciałbym zapewnić żołnierzy Wojska Polskiego, że w roku 2019 podwyżki, które zostały zapewnione w budżecie MON, są największymi od lat - mówił w sobotę w Poznaniu szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON wziął w sobotę udział w uroczystości stulecia zdobycia lotniska w podpoznańskiej Ławicy.

Podwyżka średnio o 540 złotych

Rozporządzenie w sprawie podwyżek dla żołnierzy, które prezydent podpisał 17 października ubiegłego roku, podnosi wskaźnik wielokrotności kwoty bazowej. To na jej podstawie ustala się wysokość żołdu. Od 1 stycznia 2019 został on podniesiony z 3,2 do 3, 63. Oznacza to podwyżkę średnio o 540 złotych.

Ostatnie podwyżki dla żołnierzy, wypłacane od stycznia 2017 r., były na poziomie średnio 380 złotych. W 2019 roku przeciętny żołd ma wynosić ponad 5,5 tysiąca złotych brutto. Szef MON w 2018 roku podjął także decyzję o podwyżkach płac dla pracowników. Podwyżka została uwzględniona w założeniach ustawy budżetowej.

Trwają prace

- Trwają prace nad dokładną wysokością podwyżek uposażeń żołnierzy; ze względu na rozbieżne oczekiwania poszczególnych korpusów minister obrony Mariusz Błaszczak wezwał na poniedziałek przedstawicieli Konwentu Dziekanów reprezentującego żołnierzy zawodowych – poinformowało w piątek MON.

Resort podkreślił, że ministrowi zależy, by największe podwyżki otrzymali żołnierze - zwłaszcza w jednostkach liniowych - którzy zarabiają najmniej. "Podwyżki uposażeń w resorcie obrony narodowej są faktem, w fazie wypracowywania znajduje się ich dokładna wysokość" – napisało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort zaznaczył, że prawo wymaga "przeprowadzenia konsultacji dotyczących wysokości podwyżek uposażeń żołnierzy ze wszystkimi instytucjami Sił Zbrojnych RP".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
turwal
Wybory tuż , tuż.
  • 4
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane