• rozwiń

PiS zapowiada korektę budżetu. "Im szybciej, tym lepiej"

Błaszczak: Budżet wymaga korekty Odtwórz: Błaszczak: Budżet wymaga korekty
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 Foto: PiS planuje autopoprawkę do budżetu przygotowanego przez koalicję PO-PSL | Video: Błaszczak: Budżet wymaga korekty

- Wymagana będzie korekta budżetu, który zaproponował odchodzący rząd. Nasze projekty ustaw dotyczą zarówno wydatków budżetowych jak i dodatkowych wpływów - powiedział w środę dziennikarzom w Sejmie Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS. Wtórują mu inni politycy partii.

Błaszczak powiedział, że PiS jest gotowe na jak najszybsze zwołanie pierwszego posiedzenia nowego Sejmu, gdyż "z punktu widzenia chociażby prac nad budżetem państwa, im szybciej, tym lepiej".

- Nasze projekty ustaw dotyczą zarówno wydatków budżetowych, jak i dodatkowych wpływów do budżetu państwa. A więc wymagana będzie korekta budżetu, który zaproponował odchodzący rząd. A więc im szybciej, tym lepiej (...) ale ta decyzja należy do pana prezydenta - powiedział Błaszczak w środę, pytany przez dziennikarzy, kiedy powinno być zwołane pierwsze posiedzenie Sejmu.

Jak powiedział polityk PiS Zbigniew Kuźmiuk, autopoprawka do budżetu wynika m.in. z tego, że PiS zamierza wprowadzić 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko oraz zwiększyć kwotę wolną od podatku.

- To powody, dla których budżet musi ulec poważnym przeobrażeniom. Zamierzamy wprowadzić też dwa nowe podatki - bankowy i od hipermarketów. Potrzebna będzie też nowa ustawa o VAT. Wydaje mi się, że to wszystko musi być uchwalone jeszcze w tym roku. Powiedziałbym więc, że autopoprawka będzie tak de facto projektem nowego budżetu - zaznaczył.

Poważne kwoty

Jak podkreślił, w budżecie po stronie dochodowej pojawią się dodatkowe, poważne kwoty. - Wydatki zostaną też zwiększone. Deficyt jednak może być mniejszy, niż założony obecnie przez koalicję PO-PSL. Przy zakładanej przez nas strukturze dochodów i wydatków nie ma powodów, by deficyt wynosił 52 mld zł - powiedział Kuźmiuk.

Jak ocenił, ustawa o VAT poprawiłaby ściągalność tego podatku przynajmniej o 1 proc. PKB w pierwszym roku. - Sumarycznie, wraz dodatkowymi podatkami to jest ok. 30 mld zł. Uzyskamy w pierwszym roku ok. 17 mld zł z tytułu zmiany w ustawie o VAT, 5 mld zł z podatku bankowego, kilka mld zł z podatku od hipermarketów. Do tego dochodzi CIT. W tym przypadku ustawy zmieniać nie trzeba, ale trzeba rozwiązać sprawę tzw. cen transferowych, które stosują firmy zagraniczne. Trzeba zmienić praktykę urzędów, które nie kontrolują firm zagranicznych stosujących ceny transferowe i wyprowadzających pieniądze za granicę. To są kolejne miliardy złotych - powiedział.

- Od niczego nie odstępujemy. To są nasze priorytety. Mamy nadzieję na dobrą współpracę z prezydentem. W pierwszym rzędzie pewnie będą toczyły się prace nad prezydenckim projektem dot. wieku emerytalnego. Będą potrzebne jeszcze konsultacje ze związkami zawodowymi, bo one forsują rozwiązania, żeby do tego projektu dodać kwestie lat składkowych. Musimy znaleźć w tej sprawie konsensus. W dalszej kolejności zajmiemy się projektem dotyczącym podniesienia kwoty wolnej od podatku - zaznaczył.

Kuźmiuk potwierdził, że kwota 500 zł na dziecko mogłaby zacząć obowiązywać w przyszłym roku na przełomie marca i kwietnia. - Możliwie jak najszybciej - powiedział. Wcześniej o tym terminie mówił poseł PiS Henryk Kowalczyk.

Także Kowalczyk powiedział, że autopoprawka do budżetu na 2016 rok będzie konieczna z uwagi na dodatkowe wydatki oraz dochody, które zaplanował PiS. - Sądzę, że deficyt nie powinien być większy niż ten zaplanowany przez kolację PO-PSL. Jest jednak za wcześnie, żeby mówić o szczegółach - powiedział.

Jakie priorytety?

Pytany o wprowadzenie w życie programowych propozycji PiS, odpowiedział: - Będziemy starali się wdrożyć w życie wszystkie nasze propozycje wyborcze. Wiadomo, że nie wszystko będzie można wprowadzić jednocześnie. Chcemy z pewnością zacząć od 500 zł na dziecko, jeśli chodzi o sferę wydatkową. Po stronie dochodowej na pewno będziemy chcieli zmienić ustawę o VAT, bo tam są największe wyłudzenia - powiedział. Nie chciał jednak mówić o terminach realizacji konkretnych propozycji.

Wśród następnych priorytetów przyszłego rządu wymienił podwyższenie kwoty wolnej od podatku oraz wprowadzenie podatku bankowego.

Była wiceminister finansów, przez wiele lat odpowiedzialna w MF za prace nad budżetem (obecnie doradczyni prezesa NBP Marka Belki), Elżbieta Suchocka-Roguska tłumaczyła wcześniej, że w roku wyborczym kończący kadencję parlament ma za mało czasu, aby zakończyć procedurę budżetową. Zgodnie z zasadą dyskontynuacji nowy Sejm nie może jednak kontynuować prac nad projektem.

- W związku z tym zazwyczaj nowy rząd na swoim pierwszym posiedzeniu przyjmuje projekt przygotowany przez poprzednią ekipę i kieruje go do Sejmu. Jednocześnie zaczyna prace nad ewentualnymi poprawkami, które ma prawo składać w formie autopoprawki lub poprawek - tłumaczyła wówczas Suchocka-Roguska.

Co mówi konstytucja?

Zgodnie z konstytucją rząd przesyła projekt budżetu do Sejmu do końca września, co uczynił rząd Ewy Kopacz. Parlament - Sejm i Senat - mogą pracować nad budżetem cztery miesiące, z tym że Senat ma na zgłoszenie swoich poprawek 20 dni od dnia przekazania ustawy przez Sejm. Jeżeli w ciągu 4 miesięcy od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy budżetowej nie zostanie ona przedstawiona prezydentowi do podpisu, prezydent może w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu.

Prezydent ma siedem dni na podpisanie ustawy budżetowej; nie może jej zawetować. Może jednak zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności budżetu z konstytucją. Trybunał musi orzec w tej sprawie w ciągu dwóch miesięcy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (18)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ew61
Przedsiębiorcy zagłosowali na PiS, teraz muszą bardzo starannie składać deklaracje VAT. Konrola będzie co miesiąc i to krzyżowa.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ew61
Pan Kuźmiuk tak lekko mówi o miliardach które mają wpłynąć do budżetu. Ten pan chyba w życiu nie robił planów. Ciekawe jak głosował.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
tomekbis
..jeżeli wyborcy PiSu jszcze nie wiedzą z czyjej kieszeni p.Szydło i PAD, wezmą kasę na swoje obiecanki, to niech przeczytają powyższą korektę budżetu jeszcze raz. Powodzenia z PiSem... i róbcie zapasy...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marek_domagalazlz2
Ciekawe kto ma teraz "w kieszeni" te 17 miliardów, co to je maję mieć wkrótce? I... ile będzie kosztowało (pieniędzy i... nerwów płatników) szukanie (raczej śledztwa chyba) tych pieniędzy u tych, którzy gdzieś "kitrają" te pieniądze. No i kto za to wszystko zapłaci? (to właściwie zawsze wiadomo)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AnonimW
Jedna sekunda to wzrost dlugu narodowego o 5500 zł, aktualnie na 1 polaka wg. NBP przypada ok 30 000 zł dlugu. Kiedy bankructwo? Politycy zapewne zdaza odlozyc kase i dyla za granice. A reszta?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SoundFX
Usugi bankowe oraz towary w hipermarketach wzrosną, zapłacimy za te pomysły znowu wszyscy. Zarówno bankowcy jak i właściciele hipermarketów przecież nie będą filantropicznie dotować PiSowych pomysłów. Biznes jest biznes...;)
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ew61
Masz rację, zapłacimy wszyscy bo ceny wzrosną i jescze jedna korzyść dla rządu. Do fiskusa wołynie więcej z podatku VAT. Inaczej mówiąc damy wam po 500zł, a wy oddacie 530,-
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane