• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Plusy i minusy, czyli bilans obietnic po 100 dniach rządu

Bilans obietnic po 100 dniach rządu Odtwórz: Bilans obietnic po 100 dniach rządu
Foto: Sprawdzamy, co zostało z obietnic Beaty Szydło? | Video: Bilans obietnic po 100 dniach rządu

500 złotych na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie do 8 tys. złotych kwoty wolnej od podatku, bezpłatne leki dla osób po 75. roku życia i podniesienie minimalnej stawki godzinowej - takie m.in. były plany premier Beaty Szydło na pierwsze 100 dni rządów. Sprawdzamy, z których obietnic udało się wywiązać. Materiał programu "Świat w południe".

Plusy

Rodzina 500 plus

Program przeszedł już przez Sejm i uzyskał podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Wypłaty świadczeń mają ruszyć w kwietniu.

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PROGRAMIE 500 PLUS

Minusy

Niższy wiek emerytalny

Projekt ustawy w tej sprawie prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie we wrześniu, ale posłowie przyznają, że nie jest to sprawą szczególnie pilną.

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki mówił kilka dni temu, że nie wiadomo, kiedy może zostać przywrócony niższy wiek emerytalny. - Twardego zobowiązania ze strony rządu nie było - mówił Morawiecki. Z kolei minister finansów Paweł Szałamacha powiedział, że w tegorocznym budżecie nie ma pieniędzy na wprowadzenie w życie prezydenckiego projektu ustawy.
Z kolei na początku lutego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że przyjęcie w tym roku ustawy obniżającej wiek emerytalny jest realne, a możliwy termin wejścia jej w życie to 1 styczeń 2017 r.
8 tys. złotych wolne od podatku
W październiku Trybunał Konstytucyjny ub.r. uznał, że przepisy ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 roku.
Minister Morawiecki mówił w ub. tygodniu w RMF FM, że kwota wolna od podatku powinna być podnoszona stopniowo. - Trzeba ją w mądry sposób fazować - podkreślił. Dodał też, że w br. nie powinna ona być gwałtownie podnoszona. Pytany czy mogłoby to być 5 tys. zł, odpowiedział "może nawet nie 5 tys. zł, może mniej, należy to bardzo dobrze policzyć".

Plusy/Minusy

Bezpłatne leki dla seniorów

Projekt został przyjęty przez rząd i teraz czeka na rozpatrzenie przez Sejm.

Zgodnie z projektem seniorzy będą mieli prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Resort poinformował, że na liście leków znajdą się głównie te stosowane u osób starszych, przede wszystkim środki, które obecnie są na liście 30 proc. i 50 proc. współpłacenia.

Stawka godzinowa 12 złotych

Projekt został skierowany w styczniu do konsultacji społecznych. Według niego minimalna stawka godzinowa wynagrodzenia w przypadku umów zleceń i dla samozatrudnionych ma wynosić od 1 lipca 12 zł brutto.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane