• rozwiń
  • WIG20 2358.76 -0.57%
  • WIG30 2707.91 -0.52%
  • WIG 60680.62 -0.46%
  • sWIG80 11980.99 -0.07%
  • mWIG40 4175.74 -0.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rozbudowa lotniska w Radomiu może ruszyć w tym roku

Szpikowski: lotnisko w Radomiu będzie trzeba zbudować do nowa Odtwórz: Szpikowski: lotnisko w Radomiu będzie trzeba zbudować do nowa
Szpikowski: lotnisko w Radomiu będzie trzeba zbudować do nowa "Źródło: TVN24 BiS"

Jeszcze w drugim kwartale tego roku Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" powinno stać się podmiotem zarządzającym lotniskiem w Radomiu, a w ciągu następnych kilku miesięcy powinien rozpocząć się proces inwestycyjny - powiedział w sobotę wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

- Dzisiaj to jest 80 procent prawdopodobieństwa, że jeszcze w tym kwartale PPL stanie się podmiotem zarządzającym lotniskiem w Radomiu - powiedział Bielan (Porozumienie) na sobotniej konferencji parlamentarzystów PiS w Radomiu.

Według niego, w ciągu kilku kolejnych miesięcy powinien rozpocząć się proces inwestycyjny. - W momencie, kiedy PPL formalnie przejmie zarząd nad lotniskiem, będzie można rozpisywać przetargi na budowę terminala i rozbudowę drogi startowej - zaznaczył Bielan.

Zdaniem wicemarszałka Senatu, jeśli te terminy zostaną dotrzymane, to jest duża szansa, że loty z rozbudowanego lotniska w Radomiu rozpoczęłyby się w sezonie zimowym 2019/2020.

O takim terminie w środę w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS mówił także Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze".

Radom zamiast Modlina

Wcześniej tego dnia Szpikowski poinformował, że z analizy niezależnego doradcy, firmy Arup wynika, iż lotnisko w Radomiu spełnia kryteria lotniska komplementarnego dla Lotniska Chopina. Stąd decyzja o inwestycji w radomski port lotniczy.

Zdaniem Szpikowskiego, za 20 miesięcy lotnisko to będzie w stanie obsłużyć około 3 mln pasażerów czarterowych. Koszt rozbudowy lotniska - to kwota 425 mln zł. W tym czasie droga startowa zostałaby wydłużona z 2 tys. metrów do 2,5 tys. metrów.

W przypadku wyboru portu w Modlinie ta kwota byłaby wyższa i przekraczałaby 1 mld złotych.

W drugim etapie - jak mówił Szpikowski - lotnisko w Radomiu mogłoby się rozbudowywać - nie pogarszając w tym czasie parametrów - do poziomu obsługującego 7-9 mln pasażerów rocznie, za kwotę 467 mln zł. Droga startowa uzyskałaby wtedy 2,8 tys. metrów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
peteku100
To już jest paranoja.Rozbudowywać cos co juz sie okazalo fiaskiem- to oznacza podwójne fiasko. Teraz rzad bedzie mowil liniom lotniczym gdzie maja wozić pasażerów.Może zrobic ustawe by kazda linia lotnicza musiala miec przynajmniej 3 loty dziennie z Radomia
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane