• rozwiń

Uwaga na salmonellę. Biedronka wycofuje jajka

Uwaga na salmonellę. Biedronka wycofuje jajka
Foto: Shutterstock Foto: GIS ostrzega, że spożycie jaj wskazanych w komunikacie stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia

Główny Inspektor Sanitarny nakazał wycofanie z obrotu dwóch partii jaj ze względu na możliwą obecność bakterii salmonelli. Podejrzane partie trafiły do sklepów Biedronki. Firma poinformowała tvn24bis.pl, że podjęła decyzję o niezwłocznym wycofaniu ze swojej sieci wszystkich wskazanych partii i obecnie już żadna z nich nie znajduje się w sprzedaży. Klienci, którzy kupili jajka o wskazanych numerach partii, mogą dokonać zwrotu w dowolnym sklepie Biedronki.

Wycofanie jaj, jak głosi komunikat GIS, jest spowodowane obecnością bakterii salmonella enteritidis w dwóch stadach kur niosek.

Jak podał Sanepid, Główny Lekarz Weterynarii w trakcie postępowania wyjaśniającego ustalił, że kwestionowane jaja zostały dostarczone do Jeronimo Martins Polska S.A. i wprowadzone do obrotu w części sklepów Biedronka, zaopatrywanych z pięciu spośród piętnastu centrów dystrybucyjnych. Jak poinformowało tvn24bis.pl biuro prasowe Jeronimo Martins, chodzi o sklepy na południu Polski.

Jakie jaja wycofano?

Jaja oznaczone jako: „Ale jaja kl. M” oraz „Ale jaja kl. L” o poniższych nr partii/terminie ważności: 31.10.2016, 01.11.2016, 02.11.2016, 03.11.2016, 06.11.2016, 07.11.2016, 08.11.2016,09.11.2016, 10.11.2016, 11.11.2016 i posiadające kody na skorupkach: 3PL30221321 lub 3PL30221304 objęto procedurą wycofania.

Właściciel Biedronki bezzwłocznie po uzyskaniu informacji od producenta o nakazie wycofania jaj podjął działania w celu zaprzestania ich dalszej sprzedaży. "Część jaj, które objęte są procedurą wycofania, zostało jednak sprzedanych konsumentom zanim wydany został nakaz Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rawiczu" - czytamy w komunikacie.

Biedronka wyjaśnia

"21 października br. otrzymaliśmy od dostawcy jajek, Ferm Drobiu Woźniak, powiadomienie o wszczęciu przez Powiatowego Lekarza Weterynarii kontroli dotyczącej kilku partii jajek. Wszczęcie kontroli wynikało z faktu umieszczenia przez jeden z krajów UE powiadomienia dotyczącego produktu w systemie wczesnego ostrzegania RASFF. Producent przedstawił nam jednocześnie wyniki badań mikrobiologicznych dotyczących wspomnianych partii jajek, które nie wykazały nieprawidłowości. Z myślą o ograniczeniu ryzyka dla konsumentów, w ramach istniejących procedur nadzoru nad jakością i bezpieczeństwem oferowanych produktów, nasza firma podjęła decyzję o niezwłocznym wycofaniu ze swojej sieci wszystkich wskazanych partii" - tłumaczy Jeronimo Martins w oświadczeniu przesłanym tvn24bis.pl.

Jak dodaje, w piątek, czyli w dniu publikacji na stronie GIS komunikatu dotyczącego wybranych partii jajek, żadna z zakwestionowanych partii nie znajdowała się już w sprzedaży w sieci Biedronka.

Zwrot pieniędzy

"Podkreślamy, że zakwestionowane partie jajek zostały przez producenta dostarczone jedynie do 5 spośród 15 naszych centrów dystrybucyjnych i znajdowały się w sprzedaży tylko w części naszych sklepów w południowej Polsce. W sklepach, których dotyczy wycofanie, są wywieszone komunikaty producenta" - czytamy w oświadczeniu.

Spółka zapewnia, że klienci, którzy kupili w Biedronce jajka o wskazanych numerach partii, mogą dokonać zwrotu w dowolnym sklepie sieci. Wystarczy, że zwrócą produkt lub jego część wraz z opakowaniem (co konieczne jest do identyfikacji partii produktu), a otrzymają zwrot należności.

GIS ostrzega, że spożycie jaj wskazanych w komunikacie stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Przypomina, że w przypadku, gdy po spożyciu jaj wystąpiły niepokojące objawy zdrowotne należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Salmonellozy to choroby powodowane przez pałeczki salmonella, które dzieli się na durowe i jelitowe. Pierwsze objawy choroby pojawiają się w okresie od 6 godzin do 3–7 dni od momentu kontaktu z czynnikiem zakaźnym i są to: bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności, wymioty. Niekiedy może rozwinąć się zakażenie układowe o cięższym przebiegu, tzw. postać pozajelitowa, szczególnie u małych dzieci, osób w podeszłym wieku lub z obniżoną odpornością. Obserwuje się wówczas powstawanie ropni, zapalenie dróg żółciowych, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, szpiku kostnego, kości oraz posocznicę. Salmonellozy mogą być skutecznie leczone.

 

Zobacz, skażone jajka z Polski na rynku UE:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane