• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Białoruś

Białoruś karze urzędników za podwyżki. "Spektakl Łukaszenki"

Białoruś karze urzędników za podwyżki. "Spektakl Łukaszenki"
Foto: Shutterstock Foto: Dochodzenia wszczęto w każdym z sześciu obwodów Białorusi oraz w Mińsku

Trzynaście spraw karnych zostało wszczętych na Białorusi wobec urzędników odpowiedzialnych za opłaty komunalne. Znaczne podwyżki opłat wywołały ostatnio poruszenie wśród mieszkańców kraju.

Dochodzenia wszczęto w każdym z sześciu obwodów Białorusi oraz w Mińsku z artykułu o nadużyciu władzy lub uprawnień służbowych.

Co podrożało?

Działania urzędników spowodowały - według wiceszefa wydziału śledztw finansowych Komitetu Kontroli Państwowej Jurego Kardymona, którego cytuje agencja BiełTA - poważny uszczerbek dla państwowych i społecznych interesów w sferze komunalno-mieszkaniowej, w tym szczególnie znaczne szkody dla obywateli Białorusi.

W trakcie działań sprawdzających ustalono, że urzędnicy celowo nadużyli uprawnień służbowych i zawyżyli taryfy na usługi komunalne oraz ich koszty - napisała BiełTA.

1 stycznia wzrosły na Białorusi ceny za wodę i wywóz śmieci, a 7 stycznia do opłat za prąd i gaz włączono VAT i w związku z tym podskoczyły one o 20 proc. Eksperci przewidywali, że w związku z tym w lutym Białorusini otrzymają rachunek za usługi komunalne przekraczający co najmniej o 25 proc. poziom z grudnia. Tymczasem rachunki były niekiedy nawet dwukrotnie wyższe. A ponieważ w ciągu ostatniego roku spadły realne dochody ludności, wywołało to oburzenie.

Polecenie Łukaszenki

Prezydent Alaksandr Łukaszenka polecił w poniedziałek wyjaśnić sytuację. - Załóżcie kajdanki tym, którzy nie wprowadzili zarządzonych przeze mnie taryf. Załóżcie i publicznie posadźcie 10-20 osób, a wszystko wróci na swoje miejsce - oznajmił.

Niezależny komentator Wital Gyhankou ocenił w Radiu Swaboda, że był to "dobrze znany spektakl, jaki już wielokrotnie oglądaliśmy za prezydentury Łukaszenki: szef państwa zobaczył niedociągnięcia urzędników i porozstawiał ich po kątach, demonstrując troskę o naród".

- To bardzo wygodny krok - najpierw podnieść (opłaty) o zbyt wysoką sumę, a potem częściowo obniżyć, ale oczywiście nie do pierwotnego poziomu. W ten sposób nie tylko doszło do podwyżki, ale też szef państwa pokazał, że troszczy się o naród, i podniósł swoje notowania - ocenił Cyhankou.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane