• rozwiń

Znów są dopłaty do zakupu mieszkania. "Mogą wyczerpać się po 1-2 dniach"

Spiesz się. Nawet 100 tysięcy na mieszkanie z rządowego programu Odtwórz: Spiesz się. Nawet 100 tysięcy na mieszkanie z rządowego programu
Spiesz się. Nawet 100 tysięcy na mieszkanie z rządowego programu "Źródło: TVN24 BiS"

Bank Gospodarstwa Krajowego zachęca do składania wniosków w programie Mieszkanie dla Młodych. Taka możliwość pojawi się od 7 sierpnia, a do rozdysponowania jest kwota około 67 milionów złotych. - Pieniądze mogą wyczerpać się po 1-2 dniach - powiedział zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK Przemysław Osuch.

- Banki będą mogły rejestrować wnioski, za pomocą specjalnego oprogramowania dostarczonego przez BGK, od 8 sierpnia, aż do wyczerpania puli - dodał.

Z Bankiem Gospodarstwa Krajowego współpracuje większość dużych banków, prowadzących sprzedaż kredytów hipotecznych. Wybór instytucji finansowej należy do klientów.

Jak powiedział Przemysław Osuch, cytowany w środowym komunikacie, "do rozdysponowania jest kwota około 67 milionów złotych". "Zakładamy, że środki te wystarczą na dofinansowanie wkładu własnego dla około 2,6 tysięcy wnioskodawców" - wskazał.

Dodał, że "przyjmując założenie znacznego zainteresowania zakupem mieszkań na rynku pierwotnym w województwie mazowieckim i wielkopolskim oraz na rynku wtórnym w województwie śląskim i dolnośląskim, przypuszczam, że pula wyczerpie się już po 1-2 dniach". "Zachęcam, by nie czekać z formalnościami do dnia wejścia w życie ustawy, tylko już dziś rozpocząć kompletowanie dokumentów" - powiedział Osuch.

Od kiedy

Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosi informację o wznowieniu przyjmowania wniosków 7 sierpnia 2017 roku, co umożliwi składanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego z terminem wypłaty wsparcia w bieżącym roku od 8 sierpnia 2017 roku.

Pozwoli na to nowela ustawy, umożliwiająca wykorzystanie jeszcze w tym roku dodatkowych pieniędzy z programu MdM.

Dotychczasowa ustawa zobowiązywała BGK do wstrzymania przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego, jeśli suma złożonych wniosków przekroczyła próg 95 proc. limitu przewidzianego na dany rok. "Pozostałe 5 proc. było zarezerwowane na dodatkowe finansowe wsparcie w postaci spłaty części kredytu dla kredytobiorców z tytułu urodzenia bądź przysposobienia trzeciego lub kolejnego dziecka w ciągu pięciu lat od nabycia nieruchomości" - informował BGK.

Ponadto, "z powodu rezygnacji niektórych wnioskodawców, część rezerwacji została wycofana, wskutek czego suma zarezerwowanych środków nie wyczerpywała pełnej kwoty odpowiadającej 95 proc. limitu przewidzianego ustawą. Dotychczasowe przepisy nie pozwalały na przyjmowanie nowych wniosków od beneficjentów" - wyjaśnił BGK.

Duże zainteresowanie

Zainteresowanie MdM było duże, tegoroczny limit został zarezerwowany już w styczniu. Dzięki nowym przepisom BGK wznowi przyjmowanie wniosków do osiągnięcia poziomu 100 proc. planowanych wypłat na bieżący rok, a więc do określonej ustawą wysokości 746 mln zł. Limity dofinansowania na 2018 rok wynosi 762 mln zł.

Program Mieszkanie dla Młodych wystartował w 2014 roku, zastąpił inny rządowy program - Rodzina na swoim. MdM polega na tym, że beneficjenci otrzymują dofinansowanie do kredytu hipotecznego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane