• rozwiń

"Nie otwierajcie tego załącznika". Duży bank ostrzega klientów

Hakerzy są coraz sprytniejsi. Jak się zabezpieczać przed cyberatakami? Odtwórz: Hakerzy są coraz sprytniejsi. Jak się zabezpieczać przed cyberatakami?
Hakerzy są coraz sprytniejsi. Jak się zabezpieczać przed cyberatakami? "Źródło: TVN24 BiS"

Ktoś podszywa się pod reprezentanta Banku Gospodarstwa Krajowego i prowadzi mailową kampanię phishingową - ostrzegł BGK. Ma ona na celu skłonienie odbiorcy do otwarcia załączonego do maila pliku, który zawiera fałszywe informacje o transakcji SWIFT i jest złośliwym oprogramowaniem.

W przypadku otrzymania takiej wiadomości, bank prosi o kontakt pod numerami: 801 598 888 i 22 599 8888. "Rekomendujemy także skasowanie takiej wiadomości i nieotwieranie załącznika. W przypadku otwarcia załącznika zalecamy skanowanie Państwa systemu informatycznego za pomocą aktualnego oprogramowania antywirusowego" - czytamy w komunikacie.

Czym jest phising?

Termin "phishing" powstał z połączenia angielskich słów "fishing" (łowienie) i "password" (hasło). Obejmuje kradzież haseł, numerów kart kredytowych, danych kont bankowych i innych poufnych informacji.

Wiadomości phishingowe przybierają zazwyczaj formę fałszywych powiadomień z banków i innych instytucji darzonych powszechnym zaufaniem. Ich autorzy próbują zachęcić odbiorców do przekazania lub aktualizacji poufnych informacji o sobie, aby zapobiec utracie ważnych danych, awarii systemu lub innemu zagrożeniu.

Jak wygląda kradzież?

Przestępcy rozsyłają e-maile przypominające do złudzenia oryginalną korespondencję i żądają wpłaty pieniędzy. Treść wiadomości zawierać może też informację o tym, że np. w wyniku zmian musimy zalogować się do konta bankowego. Aby zmylić odbiorców, oszuści zwykle dołączają do maila logo imitujące styl i szatę graficzną banku czy innej właściwej instytucji.

Kiedy klikniemy w przesłany link i wciśniemy przycisk "zaloguj", zostaniemy przeniesieni do sfałszowanej strony, która wygląda niemal identycznie jak strona prawdziwego banku. Jeśli wprowadzimy hasło i logi, wówczas oszuści przejmą je i opróżnią nasze konto.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane