• rozwiń

Najlepszy luty od 28 lat. GUS podał najnowsze dane

Łukasz Kozłowski o pracownikach z Ukrainy Odtwórz: Łukasz Kozłowski o pracownikach z Ukrainy
Łukasz Kozłowski o pracownikach z Ukrainy "Źródło: tvn24bis"

Stopa bezrobocia w lutym 2019 roku wyniosła 6,1 procent i jest na tym samym poziomie co w styczniu - podał Główny Urząd Statystyczny. To najniższy poziom lutego bezrobocia od 1991 roku.

Z danych GUS wynika, że na koniec lutego bez pracy pozostawało w Polsce 1 milion 16 tysięcy osób wobec 1 miliona 23 tysięcy osób miesiąc temu. Poziom stopy bezrobocia był o 0,7 punktu procentowego niższy niż w lutym 2018 roku.

To wynik zgodny z wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podobnie szacowali analitycy.

Najniższe procentowe bezrobocie zanotowano w Poznaniu (1,3 procent), Warszawie (1,5 procent) oraz Katowicach (1,7 procent). Z drugiej strony znalazły się powiat szydłowiecki (24,8 procent) oraz braniewski (21,6 procent).

Bezrobocie w Polsce

Minister rodziny Elżbieta Rafalska w komunikacie z początku marca wskazywała, że "sytuacja na rynku pracy nie zwiastuje żadnych zagrożeń".

"Pamiętajmy, że jesteśmy ciągle w miesiącu zimowym. Te zmiany, które są związane z tym, że spadła nam liczba osób bezrobotnych, mogą być także związane z tym, że powiatowe urzędy pracy już proponują swoje aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, a w styczniu zawsze jest okres, w którym trwają te przymiarki, powstają budżety i jest to trochę taki bardziej martwy sezon" - stwierdziła.

MRPiPS spodziewa się, że w kolejnych miesiącach spadki bezrobocia będą większe. Wskazuje, że początek roku jest zawsze okresem trudniejszym, gdyż wraz z końcem grudnia rejestrują się osoby, którym zakończyły się umowy na czas określony, kończą się prace sezonowe w takich branżach, jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka. Stąd wzrost liczby bezrobotnych w styczniu. W lutym odnotowano już poprawę.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane