• rozwiń

Bezrobocie w górę. Eksperci przewidują dalsze wzrosty

Wiceminister o sytuacji na rynku pracy: mamy problem z długotrwale bezrobotnymi Odtwórz: Wiceminister o sytuacji na rynku pracy: mamy problem z długotrwale bezrobotnymi
Wiceminister o sytuacji na rynku pracy: mamy problem z długotrwale bezrobotnymi "Źródło: tvn24bis"

Stopa bezrobocia w grudniu 2019 roku wyniosła 5,2 procent. To więcej niż w listopadzie, gdy wynosiła 5,1 procent - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w grudniu 866,4 tys. wobec 849,6 tys. osób w listopadzie 2019 roku.

Dane GUS są zgodne z szacunkami Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które na początku stycznia podało, że stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,2 proc. Podobny poziom bezrobocia przewidywali wcześniej analitycy.

Dalsze wzrosty

"Grudzień 2019 r. był ostatnim, w którym bezrobocie spadło rok do roku. W grudniu 2020 r. możemy się spodziewać wzrostu bezrobocia do 5,6-5,7 proc." - uważa dr Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

"Grudniowy wzrost stopy bezrobocia to głównie wpływ efektów sezonowych (w IV kw. zazwyczaj notowane są pierwsze wzrosty stopy bezrobocia z uwagi na ograniczenie zatrudnienia w części sektorów gospodarki w chłodniejszej części roku)" - napisali w komentarzu ekonomiści BOŚ Banku.

Dodali też, że w styczniu 2020 roku oczekują "dalszego wzrostu stopy bezrobocia w kierunku 5,5 proc. z tytułu nasilania negatywnego wpływu efektów sezonowych".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Mariaadqm
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Michał800
Lepiej, dane GUS opierają się tylko na osobach zarejestrowanych jako bezrobotne w Powiatowych Urzędach Pracy. Ciekawe ile osób nie posiada tam statusu bezrobotnego.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane