• rozwiń

Temat: Praca

Bezrobocie znów spada. Jest najlepiej od ośmiu lat

Bezrobocie znów spada. Jest najlepiej od ośmiu lat
Foto: pixabay (CC 0 1.0) Foto: Tak dobrego wyniku nie było od października 2008 roku

8,8 proc. - tyle w czerwcu tego roku wyniosła stopa bezrobocia w Polsce - podało Ministerstwo Rodzimy, Pracy i Polityki Społecznej. To najlepszy wynik od ośmiu lat.

Jak podaje Ministerstwo Rodzimy, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu br. wyniosła 8,8 proc. To spadek o 0,3 pkt. proc. w porównaniu do maja br. Tak dobrego wyniku nie było od października 2008 roku.

Dobry wynik

- Bezrobocie w czerwcu spadło poniżej 9 proc. Tak dobrego wyniku nie było od 8 lat. To świetne informacje, które pozwalają z optymizmem patrzeć na przyszłość rynku pracy w Polsce – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Stopa bezrobocia w czerwcu br. była o 1,4 punktu procentowego niższa niż w czerwcu ub. roku (8,8 proc. w porównaniu do 10,2 proc.).

Gdzie najmocniej?

Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Najbardziej (o 0,7 punktu ) w województwie warmińsko-mazurskim, a więc tam, gdzie od lat bezrobocie utrzymuje się na najwyższym poziomie.

Liczba bezrobotnych na koniec czerwca 2016 roku wyniosła 1,39 mln osób i w porównaniu do maja 2016 roku spadła o  62,8  tys. osób (o 4,3 proc.).    

We wszystkich województwach liczba bezrobotnych zmniejszyła się. Najbardziej w województwach: pomorskim - o 5,7 proc. ( o 4,1 tys. osób); zachodniopomorskim - o 5,6 proc. (o 4,0 tys. osób); warmińsko -mazurskim - o 5,5 proc. (o 4,2 tys. osób) i małopolskim - o 5,3 proc. (o 5,8 tys. osób).

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w
czerwcu br. wyniosła 146,5 tys. W  porównaniu do maja wzrosła o 20,2 tys. (o 16,0 proc.).

Więcej miejsc pracy

Liczba wolnych miejsc pracy zgłoszona w czerwcu br. była o 26,6 tys., czyli o 22,2 proc. wyższa w porównaniu do czerwca ub. roku.

Wzrost liczby ofert pracy odnotowano w 13-tu województwach.  Najsilniejszy w województwie opolskim, w którym liczba wolnych miejsc pracy wzrosła w porównaniu do poprzedniego miesiąc aż o 81,3 proc.

Jaką przyszłość czeka polski rynek pracy? Zobacz prognozy. Materiał TVN24 BiS:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Sebek 1
Jeśli z kraju wyjechało około 4mln Polaków do tego doliczyć liczbę zgonów bo Polacy umierają na potęgę to logiczne jest to że bezrobocie spadło i spadać będzie....a zasługi przypisuje sobie Rząd który nie ma nic wspólnego ze spadkiem bezrobocia.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane