• rozwiń

Temat: Praca

Bezrobocie nadal jednocyfrowe. W listopadzie wyniosło 9,7 proc.

Bezrobocie nadal jednocyfrowe. W listopadzie wyniosło 9,7 proc.
Foto: TVN 24 Foto: Stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie br. 9,7 proc.

Stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie 9,7 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jest to wzrost o 0,1 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca, jednak w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym jego poziom jest niższy o 1,7 punktu (wówczas wynosił on 11,4 proc.).

To już kolejny miesiąc, w którym bezrobocie utrzymuje się na jednocyfrowym poziomie.

- Działania na rzecz poprawy na rynku pracy muszą być prowadzone wielotorowo. Wzrost bezrobocia w listopadzie to stała tendencja obserwowana od lat w okresie jesienno-zimowym. Liczymy jednak na to, że jednocyfrowa stopa bezrobocia utrzyma się w kolejnych miesiącach – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Gdzie wzrost?

Według danych resortu, w urzędach pracy na koniec listopada br. zarejestrowanych było 1 532,7 tys. osób tys. osób – wynika z szacunków resortu.

Wzrost stopy bezrobocia w listopadzie br. odnotowano w województwach 12 województwach. W 4 województwach: dolnośląskim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim wskaźnik bezrobocia nie uległ zmianie.  Najniższe bezrobocie jest w Wielkopolsce (6,1 proc.), na Śląsku (8,1 proc.) oraz w Małopolsce (8,3 proc.).

W listopadzie br. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 87,4 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej.

Przyczyny wzrostu

Z danych urzędów pracy wynika, że wzrost liczby bezrobotnych w miesiącu listopadzie br. wynikał w głównej mierze z rejestracji osób: powracających do bezrobocia po zakończeniu umów na czas określony, po zakończeniu prac sezonowych (w budownictwie, leśnictwie) a także po zakończeniu aktywnych form. Jest to stała tendencja obserwowana rok do roku w okresie jesieni i zimy.

W grudniu należy się liczyć z dalszym wzrostem liczby bezrobotnych, jednak z uwagi na fakt, że dynamika wzrostu nie powinna być dużo silniejsza od zaobserwowanej w listopadzie, stopa bezrobocia pod koniec roku nie powinna przekroczyć 9,9 proc. Pozwala to z optymizmem patrzeć na sytuację rynku pracy w 2016 roku.

Wynagrodzenia Polaków na tle Europy:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
ton wykres dochodu to posłów, bo pielęgniarki w Gryficach nie dostały podwyżki już 10lat.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
hanka357
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
PASLegolas
Po pierwsze to tylko zarejestrowani bezrobotni... Po drugie to liczba pomniejszona o tych, co wyjechali do pracy za granicę. Ciekawe jaka byłaby stopa bezrobocia gdyby tak całość emigracji zarobkowej wróciła do kraju?
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane