• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Praca

Rafalska: rynek pracy rozkwita. 500 plus nie zwiększyło bezrobocia kobiet

Rafalska: rynek pracy rozkwita. 500 plus nie zwiększyło bezrobocia kobiet
Foto: Shutterstock Foto: Bezrobocie spada

Rynek pracy w Polsce rozkwita - powiedziała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, komentując najnowsze dane na temat bezrobocia. Zaznaczyła, że resort pracy nie zauważył, aby program 500 plus wypłynął na wzrost bezrobocia wśród kobiet.

W czwartek Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 8,4 proc. To spadek o 0,1 pkt. proc. w porównaniu do sierpnia.

W końcu września w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1 mln 325,6 tys. osób, co oznacza spadek w porównaniu do końca sierpnia 2016 r. o 21,2 tys. osób (o 1,6 proc.). W analogicznym okresie ubiegłego roku (wrzesień 2015 – sierpień 2015) odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 24,1 tys. osób. (o 1,5 proc.).

Wpływ 500 plus

Szefowa resortu pracy i polityki społecznej powiedziała w czwartek, że rynek pracy w Polsce przeżywa rozkwit. - Jeżeli rynek nam rozkwita w sezonie jesiennym, to jest to bardzo dobra informacja - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że ministerstwo nie zauważyło, aby program 500 plus wypłynął na wzrost bezrobocia wśród kobiet. - Jak analizujemy, z miesiąca na miesiąc wśród kobiet spada bezrobocie. Nie zauważamy w naszych danych wzrostu bezrobocia kobiet, co zaraz można byłoby przypisać "pięćsetce" - mówiła Rafalska.

Według niej to, w jakim stopniu program 500 plus przełoży się na wzrost gospodarczy, będzie można zauważyć pod koniec roku. - Wzrośnie konsumpcja. Skończą się wydatki, które kumulowały się na wydatkach edukacyjnych, turystycznych, wakacyjnych. Ewentualnie na spłacaniu wcześniejszych zobowiązań - wyjaśniała.

Najniższe od 25 lat

Zdaniem minister MRPiPS, rynek pracy w Polsce zmienia się od kilku miesięcy. - Spokojnie można mówić, że to rynek pracowniczy, że jest presja płacowa, że rosną wynagrodzenia - stwierdziła. - Większość pracodawców mówi, że długotrwale poszukuje pracowników i gdyby nie pracownicy ze ściany wschodniej mieliby poważny problem - dodała.

Pojawienie się na rynku większej liczby ofert - mówiła Rafalska - to dobra wiadomość także dla pracodawców. - Jeżeli jest taka duża liczba ofert pracy to znaczy, że rosną ich obroty, mogą oferować usługi - powiedziała.

Szefowa resortu pracy i polityki społecznej zwróciła uwagę, że z dobrej sytuacji na rynku pracy mogą skorzystać osoby długotrwale bezrobotne. - Dla nich to jest szansa, której nie mieli, kiedy była bardzo trudna sytuacja na rynku pracy. Szansa dopracowania wymaganego stażu pracy, chociażby do minimalnej emerytury - zaznaczyła.

Wyraziła zadowolenie z powodu wzrostu zatrudnienia wśród Polaków. - Jeżeli w końcu września stopa bezrobocia jest 8,4, to jest najniższy wskaźnik od 25 lat - zaznaczyła Rafalska.

Według szacunków ministerstwa stopa bezrobocia pod koniec roku powinna wynieść 8,4 proc. - Jeżeli nie wzrośnie, to będzie bardzo dobry wynik - stwierdziła szefowa MRPiPS.

Aktywizacja

Wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed powiedział, że największym wyzwaniem jest obecnie zaktywizowanie długotrwale bezrobotnych. - To są osoby, które najtrudniej w tej chwili zaktywizować. To jest grupa osób, które wymagają szczególnej troski - stwierdził.

Według MRPiPS, spadek liczby bezrobotnych we wrześniu 2016 roku miał miejsce we wszystkich województwach, przy czym odnotowany został w województwach lubuskim, lubelskim, łódzkim i podlaskim.

Liczba bezrobotnych w końcu września br. była o 213,7 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 13,9 proc.).

 

Zobacz rozmowę o rynku pracy w Polsce. Gośćmi TVN24 BiS byli Hanna Więcewicz oraz Andrzej Kubisiak (18.08.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane