• rozwiń
  • WIG20 2214.36 +1.07%
  • WIG30 2550.54 +1.06%
  • WIG 57264.89 +0.87%
  • sWIG80 11493.78 +0.17%
  • mWIG40 3957.52 +0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Belka ocenia Morawieckiego: zrobił dwie pozytywne rzeczy, efekt jest imponujący

Belka: Morawiecki rozmiękczył obietnice wyborcze Odtwórz: Belka: Morawiecki rozmiękczył obietnice wyborcze
Belka: Morawiecki rozmiękczył obietnice wyborcze "Źródło: tvn24"

Mateusz Morawiecki zrobił dwie pozytywne rzeczy. Po pierwsze nie dopuścił do rozprzężenia finansów publicznych, ograniczył skalę wydatków budżetowych, a po drugie zwiększył ściągalność podatków - powiedział były prezes NBP prof. Marek Belka w programie "Kropka nad i".

Prof. Marek Belka oceniając ministra rozwoju i finansów powiedział, że "Morawiecki na tyle rozmiękczył szereg obietnic wyborczych, że finanse państwa są w dalszym ciągu w bardzo przyzwoitym stanie".

Zaznaczył jednak, że obniżenie wieku emerytalnego poskutkuje słabszym tempem wzrostu gospodarczego. - Braknie ludzi do pracy, braknie Ukraińców, już nie mówię o Polakach. W związku z tym po prostu będziemy mieli wolniejsze tempo wzrostu, wolniejsze tempo produkcji, ale z drugiej stronie będzie być może silniejszy przymus modernizacyjny i inwestycyjny - mówił Belka.

Dwie pozytywne rzeczy

Jak podkreślił były premier, Morawiecki zrobił dwie rzeczy pozytywne. - Po pierwsze nie dopuścił do rozprzężenia finansów publicznych, ograniczył skalę wydatków budżetowych, efekt jest imponujący. Po drugie w sposób dynamiczny kontynuował prace zapoczątkowane poprzednio, szczególnie przez ministra Mateusza Szczurka, zwiększając ściągalność podatków. To jest bardzo ważne - powiedział Marek Belka.

- Efekt jest taki, że dzisiaj Polska może się pochwalić stosunkowo niskim deficytem budżetowym, a gospodarka rośnie. Ona rosła już od kilku lat, więc jest to proces inercyjny. Koniunktura międzynarodowa jest fantastyczna, wyjątkowa. Po raz pierwszy od kilku lat Unia Europejska i strefa euro jest w dobrej kondycji - dodał.

Podkreślił, że gdyby Morawiecki pozwolił na rozprzężenie finansów publicznych i beztroskie traktowanie ściągalności podatków to "byśmy dzisiaj nie mieli takiej sytuacji".

Bez pretensji

Belka pytany był też o przejęcie Banku Pekao przez Polski Fundusz Rozwoju i Polski Zakład Ubezpieczeń. - Kiedy UniCredit zdecydował się sprzedać Pekao pojawiła się okazja, żeby go kupić. Żeby go kupić szybko i ubiec ewentualnych klientów z zagranicy, trzeba było wykorzystać fundusze państwowe. Więc ja nie mam pretensji do Mateusza Morawieckiego, że przy okazji "repolonizacji" znacjonalizował - powiedział gość Moniki Olejnik.

Dodał, że zrobiłby to samo, ale z jedną różnicą. - W momencie, kiedy dochodziłoby do zakupu, zdeklarowałbym, że w ciągu kilku lat państwo odsprzeda swoje udziały czy udziały spółek państwowych na giełdzie tak, aby nie mieć tam pakietu kontrolnego w takim stopniu jak dzisiaj - wyjaśnił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane