• rozwiń

Belka o Grecji: jeżeli będzie potrzeba to możliwa interwencja NBP

Belka o Grecji: jeżeli będzie potrzeba to możliwa interwencja NBP Odtwórz: Belka o Grecji: jeżeli będzie potrzeba to możliwa interwencja NBP
Foto: PAP/Adam Warżawa | Video: tvn24 Foto: Marek Belka, prezes NBP | Video: Belka o Grecji: jeżeli będzie potrzeba to możliwa interwencja NBP

Narodowy Bank Polski dysponuje bezprecedensowymi rezerwami walutowymi, jeśli będzie potrzeba interwencji w związku ze "zdarzeniami greckimi" to bank centralny mógłby interweniować na rynku - zapowiedział we wtorek szef NBP Marek Belka.

Belka mówił dziennikarzom w Warszawie, że podstawowym problemem związanym z Grecją jest to, że my w Europie nie do końca wiemy, jakie będą konsekwencje niewypłacalności Grecji, czy też jej wyjścia ze strefy euro. Zdaniem Belki spekulacje w sprawie tej drugiej możliwości są nie do końca uzasadnione.

Turbulencje

Szef banku centralnego powiedział, że w tej sytuacji możemy mieć do czynienia z turbulencjami na rynkach finansowych, co oznacza wzrost kosztu obsługi długu. - Po pierwsze więc minister finansów nigdy nie był w tak komfortowej sytuacji, jak dzisiaj. 60 mld zł zapasu płynnościowego zarówno w złotych, jak i w walutach obcych oznacza, że praktycznie rzecz biorąc przez kilka miesięcy mógłby w ogóle nie dokonywać emisji obligacji - podkreślił.

- Po drugie złoty jest w prawdzie wahliwy, ale stabilny. Bank centralny dysponuje dzisiaj rezerwami walutowymi w ilości absolutnie bezprecedensowej - powiedział. Wskazał, że sięgają one blisko 100 mld euro. - Gdyby była taka potrzeba moglibyśmy interweniować - dodał.

Zdaniem szefa banku centralnego podstawowym zabezpieczeniem przed ewentualnymi, niedobrymi konsekwencjami zdarzenia greckiego jest fakt, że nasza gospodarka jest bardzo dobrze zrównoważona. Belka wskazał, że zdaniem KE jest chyba ona najlepiej zrównoważoną gospodarka europejską. - I to może sprawić, że w przypadku jakiś turbulencji możemy mieć paradoksalnie do czynienia nawet z napływem kapitału i umocnieniem złotego - zaznaczył.

Zastrzegł jednak, że to nie znaczy, iż tak będzie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
laki66
mam nadzieję że nowe władze Polski wywalą pana Belkę !! za to co ustalał z Sienkiewiczem powinien stanąć przed Trybunałem Stanu a za "małego " pan Hausner powinien mu dać w pysk !!
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
graffiti50
a go nas obchodzi Grecja, jak macie dużo kasy to dajcie podwyżkę pielęgniarkom bo od 9 lat,je skubiecie
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane