• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Belka nie rozumie pomocy dla frankowiczów. "To jakiś grymas polityki"

Belka nie rozumie pomocy dla frankowiczów. "To jakiś grymas polityki"
Foto: TVN24 Biznes i Świat Foto: belka-2.jpg

"Przewalutowanie nie poprawiłby kondycji państwa" - tak o pomocy dla frankowiczów powiedział dziś odchodzący prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Dodał, że nie rozumie działań, które mają pomóc zadłużonym.

- Ostrzegałbym rządzących przed frankowiczami. To niepotrzebne ze względów społecznych, ze względów ekonomicznych szkodliwe. To jakiś grymas polityki. Ja tego w ogóle nie rozumiem – powiedział w "Kontrwywiadzie" RMF FM prof. Marek Belka.

Podkreślił, że przewalutowanie wymagałoby skorzystania z rezerw walutowych, a to, jego zdaniem, nie poprawiłoby kondycji polskiej gospodarki. Dodał, że pomoc dla zadłużonych we frankach szwajcarskich jest bardziej niebezpieczna dla Polski niż obniżenie wieku emerytalnego czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku.

Optymistyczna wizja

Odchodzący prezes NBP przyznał, że wydawanie rządowych pieniędzy na realizację programu Rodzina 500 plus oraz pomoc frankowiczom może negatywnie wpłynąć na stan gospodarki. Dodał jednak, że wierzy, że tak się stanie.

- Na szczęście jest na tyle dużo zdrowego rozsądku w rządzie, że nie ma takiego niebezpieczeństwa. Widać to po tym, co robi Szałamacha i co mówi Morawiecki. Wierzę w ich zjednoczone siły – mówi gość Kontrwywiadu.

Jego zdaniem, gdyby rząd sięgnął po środki z OFE, możliwości realizacji planu modernizacji gospodarki zmniejszyłyby się. Oświadczył, że kwestię frankowiczów zostawia Adamowi Glapińskiemu, który dziś przejmie stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego.

 

Zobacz, co Marek Belka mówi TVN24 BiŚ o ustawie frankowej:
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane