• rozwiń

Kupujemy, inwestujemy i eksportujemy. "Nie ma powodu do paniki. Deflacja znika"

Kupujemy, inwestujemy i eksportujemy. "Nie ma powodu do paniki. Deflacja znika"
Foto: NBP Foto: Rada Polityki Pieniężnej podczas zakończonego w środę posiedzenia zdecydowała się nie zmieniać poziomu stóp procentowych

Prognozy ekspertów banku centralnego przewidują, że do końca roku deflacja zniknie - powiedział prezes NBP Marek Belka podczas środowej konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

- Nasza prognoza ekspercka zakłada, iż deflacja zniknie z końcem roku. To oczekiwanie podtrzymujemy od kilku miesięcy - mówił szef NBP.

Optymistycznie

- Nasze oczekiwania się spełniają i pozostają na niezmienionym poziomie. Wszystko idzie jak należy. Oczywiście nie można powiedzieć, że NBP nie widzi pewnego problemu z przedłużającą się deflacją, ale uważamy, że nie ma powodu do paniki - podkreślił.

Dodał, że jest optymistą jeśli chodzi o kondycję polskiej gospodarki. - Widzimy, że gospodarka nabiera tempa (...) od kilkunastu miesięcy. Co mnie bardzo cieszy, to fakt, że gospodarka przyspiesza w tempie umiarkowanym - powiedział.

- Najważniejsze jest to, że gospodarka +jedzie+ na trzech silnikach: na porządnym wzroście popytu konsumpcyjnego, ożywiającym się wzroście popytu inwestycyjnego oraz eksporcie, który zachowuje się bardzo dobrze - mówił.

Rada Polityki Pieniężnej podczas zakończonego w środę posiedzenia zdecydowała się nie zmieniać poziomu stóp procentowych. W efekcie stopa referencyjna nadal będzie wynosić w skali rocznej 1,50 proc., stopa lombardowa - 2,50 proc., stopa depozytowa - 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli - 1,75 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Sebek 1
Panie Belka Pan już dawno powinien być osądzony za biedę w Polsce...i za wygnanie z kolegami 5mln Polaków bo nie potrafiliście przez 20 lat stworzyć zakładów pracy. Jeszcze Polacy powstaną i Was pogonią za granicę kraju.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane