• rozwiń

Będzie pełnomocnik rządu. Do spraw ekonomii społecznej i solidarnej

Będzie pełnomocnik rządu. Do spraw ekonomii społecznej i solidarnej
Foto: Krystian Maj / KPRM Foto: Będzie pełnomocnik rządu do spraw ekonomii społecznej i solidarnej

Do zadań nowego pełnomocnika rządu ds. ekonomii społecznej i solidarnej będzie należało między innymi opracowanie rozwiązań służących reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Odpowiednie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia takiej funkcji ukazało się w Dzienniku Ustaw.

W opublikowanym w piątek dokumencie czytamy, że pełnomocnikiem rządu ds. ekonomii społecznej i solidarnej jest sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nie podano jeszcze nazwiska osoby, która obejmie ten urząd.

Zadania

Do zadań pełnomocnika należy: projektowanie rozwiązań służących reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz realizacji usług społecznych, tworzenie ram strategicznych, programowych i prawnych sprzyjających rozwojowi ekonomii społecznej i solidarnej.

Pełnomocnik ma się także zająć podejmowaniem działań w celu zwiększenia udziału podmiotów ekonomii społecznej i solidarnej w realizacji zadań publicznych, w tym usług społecznych oraz stosowanie społecznych aspektów w zamówieniach publicznych, opiniowaniem projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych w zakresie ich wpływu na rozwój ekonomii społecznej i solidarnej, upowszechnianiem, promocją i edukacją w obszarze ekonomii społecznej i solidarnej.

W rozporządzeniu podano, że osoba powołana na ten urząd może występować do właściwych organów administracji rządowej, wskazując problemy należące do obszaru jego zadań, z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy lub zajęcie stanowiska.

Pełnomocnik w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań może także współpracować z organami jednostek samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi.

W dokumencie podkreślono, że obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową pełnomocnika zapewnia resort rodziny. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane